Leasing w branży produkcyjnej

Leasing w branży produkcyjnej

Nieustannie nasilająca się konkurencja na rynku wymaga od firm produkcyjnych ciągłych inwestycji, dzięki którym ich produkty pozostaną atrakcyjne dla klientów. Utrzymanie wysokiej jakości wyrobów oznacza konieczność wykorzystywania nowoczesnych maszyn, urządzeń i linii...

Coraz łatwiej o decyzję

Jaką maszynę możemy wziąć w leasing? Teoretycznie każdą – o ile leasingodawca wyda pozytywną decyzję w tej sprawie. Najłatwiej jest zawsze uzyskać pozytywną decyzję w przypadku maszyn produkowanych seryjnie, posiadających duży rynek wtórny i cechujących się stosunkowo niewielkim spadkiem wartości w okresie eksploatacji.

 

Firmy leasingowe w poszukiwaniu nowych klientów stają się jednak bardziej elastyczne. Coraz częściej wydawane są pozytywne decyzje dotyczące finansowania nietypowych, jednostkowo produkowanych maszyn czy też silnie zindywidualizowanych linii produkcyjnych. Pojawiają się ponadto firmy leasingowe specjalizujące się w specyficznych branżach i segmentach rynku. W tego typu instytucji również można liczyć na łatwiejszą decyzję leasingową.

 

Typowa oferta zakłada maksymalnie pięcioletni okres leasingu. Dane branżowe wskazują, że średni okres leasingu dla maszyn wynosi 51 miesięcy.

 

Coś dla mniej zamożnych

Powszechnie stosowaną praktyką jest także leasingowanie maszyn używanych. Z takiego rozwiązania skorzystać mogą przedsiębiorstwa notujące niższe obroty, często dopiero rozpoczynające działalność. Oczywiście w takiej sytuacji umowa obwarowana jest dodatkowymi zastrzeżeniami.

 

Często wskazywany jest maksymalny wiek urządzenia po wygaśnięciu umowy leasingowej, co przekłada się na maksymalną długość umowy. Przykładowo, jeśli maksymalny wiek urządzenia wynosi osiem lat, to możemy wziąć w leasing maszynę trzyletnią na okres pięciu lat lub pięcioletnią na okres trzech lat. Maksymalny wiek urządzenia, które możemy wziąć w leasing, określany jest przez leasingodawcę i waha się zazwyczaj w granicach 5-15 lat. Znaczenie ma tu także stan techniczny maszyny. Standardową procedurą są oględziny dokonywane przez rzeczoznawcę, który określa jej wartość i stopień wyeksploatowania. Leasingowanie maszyn używanych wiąże się także zazwyczaj z koniecznością wniesienia wyższej opłaty wstępnej.

 

Urządzenia poszukiwane są nie tylko na polskim rynku. Leasingodawcy zaczynają oferować swoją pomoc w sprowadzeniu na potrzeby leasingu maszyn z zagranicy. Takie rozwiązanie daje większe szanse na znalezienie najatrakcyjniejszej oferty dla danego przedsiębiorcy.

 

Gotówka do odzyskania

Specyfika zasad finansowania inwestycji, na które przedsiębiorstwa produkcyjne pozyskują fundusze z Unii Europejskiej, doprowadziła do pojawienia się tzw. leasingu pożyczki. Ponieważ wypłata dotacji z UE zawsze następuje po zrealizowaniu inwestycji, zaciągana jest pożyczka, której zabezpieczenie stanowi kwota oczekującej dotacji.

 

Przedsiębiorstwo produkcyjne zaciągające tego typu pożyczkę jest właścicielem maszyn zakupionych z pomocą dotacji. Dzięki temu jest w stanie rozliczyć się z właściwym urzędem jednym wnioskiem o płatność i otrzymać całość dotacji jednorazowo. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wprowadza jednak w ostatnich latach wytyczne ułatwiające sfinansowane inwestycji objętych dotacjami UE z pomocą klasycznego leasingu.

 

Ofertą firm leasingowych mogą się zainteresować także przedsiębiorcy, którzy zakupili urządzenia produkcyjne za gotówkę i borykają się z brakiem środków na inwestycje. Leasing zwrotny umożliwia sprzedaż maszyn leasingodawcy, a następnie podpisanie z nim umowy leasingowej. Tym samym firma odmraża swoje zasoby finansowe, a jednocześnie nadal może korzystać z urządzeń, naturalnie opłacając raty leasingowe.

 

Ubezpieczenie obowiązkowe

Obawy inwestorów może budzić kwestia odpowiedzialności finansowej w razie uszkodzenia lub zniszczenia urządzenia. Podpisanie umowy leasingowej związane jest jednak z obowiązkowym wykupieniem ubezpieczenia, które pokrywa koszty związane z tego typu zdarzeniami. Aby ułatwić formalności, firmy leasingowe na miejscu oferują produkty ubezpieczeniowe, często na atrakcyjnych warunkach dzięki podpisywaniu z towarzystwami ubezpieczeniowymi grupowych umów. Leasingobiorca może jednak skorzystać też z wybranej przez siebie oferty zewnętrznej firmy ubezpieczeniowej.

 

Konsekwencje w przypadku zerwania umowy leasingowej są zawsze kwestią indywidualną. Każdorazowo będzie trzeba się w takiej sytuacji wywiązać ze wszystkich należności, pamiętając, że maszyna będąca przedmiotem umowy pozostaje własnością leasingodawcy.

 

Po wygaśnięciu umowy leasingowej leasingobiorca często decyduje się na przejęcie własności przedmiotu leasingu. Następuje to automatycznie w przypadku leasingu finansowego lub po zapłacie wcześniej ustalonej kwoty wykupu, w przypadku leasingu operacyjnego. Kolejną opcją jest przedłużenie istniejącej umowy leasingu operacyjnego, przy znacznie uproszczonych formalnościach. W przypadku gdy leasingobiorca pod koniec trwania umowy leasingu finansowego uzna, że chciałby zainwestować w jeszcze nowszą maszynę i sfinansować to z pomocą leasingu, może liczyć na pomoc firmy leasingowej w sprzedaży dotychczas używanego sprzętu.

 

Jak wygląda rynek leasingu maszyn i urządzeń?

Polski Związek Leasingowy, zrzeszający 30 firm oferujących usługi leasingowe, corocznie publikuje wyniki badań branży leasingowej. Analiza rynku leasingu maszyn i urządzeń w 2013 roku daje powody do optymizmu. Zadowolenia nie kryją też poproszeni przez nas o komentarz eksperci z największych firm leasingowych.

 

Poziom aktywów sfinansowanych leasingiem wzrósł w porównaniu z 2012 rokiem o 3,3 proc, co pokazuje, że rynek jest stabilny. Warto jednak zauważyć, że wyraźna poprawa wyników miała miejsce w trzecim kwartale, wzrost wyniósł wówczas aż 11,3 proc, co daje spore nadzieje na przyszłość. Prognozy ZPL przewidują, że coraz lepsza koniunktura i sytuacja gospodarcza będzie skłaniać przedsiębiorstwa do dalszej odnowy parków maszynowych i w 2014 roku liczba aktywów sfinansowanych leasingiem w grupie maszyn i urządzeń wzrośnie o 20,9 proc.

 

Maszyny i urządzenia stanowiły w zeszłym roku gros aktywów (75,4 proc.), na które firmy leasingowe udzieliły pożyczki. ZPL przewiduje jednak, że coraz większa ilość przedsiębiorstw zamiast pożyczki decydować będzie się na leasing. Wartość środków oddanych przez firmy zrzeszone w ZPL w leasing (grupa maszyn i urządzeń) w 2013 roku wyniosła 11004,44 mln zł netto. To o 3,4 proc. więcej niż w 2012 roku.

 

Komenatarze przedstawicieli firm leasingowych

 

Katarzyna Milej, Dyrektor/Prokurent, Departament Zarządzania Produktami

Millennium Leasing

 

Millennium Leasing oferuje finansowanie dla większości branż w Polsce, w tym również dla klientów operujących w branży produkcyjnej. Klienci zgłaszają potrzebę finansowania różnego rodzaju maszyn i urządzeń, dlatego nie wskazywałabym typów maszyn, gdzie leasing jest preferowany. Naszym atutem jest to, że w swoich kadrach mamy fachowców od importu, co umożliwia nam współpracę z Klientami zarówno w zakresie finansowania, jak i dostawy urządzeń produkcyjnych m.in. sprowadzanych z zagranicy.

 

Już od początku roku zauważyliśmy większe zainteresowanie finansowaniem leasingu. Po dwóch miesiącach bieżącego roku odnotowaliśmy ponad 50-procentowy wzrost wartości transakcji leasingowych do analogicznego okresu roku ubiegłego. Szczególnie cieszy nas prawie 40-procentowy przyrost transakcji w zakresie leasingu maszyn i urządzeń, co wydaje się potwierdzeniem naszego oczekiwania na kontynuację inwestycji przedsiębiorstw – odbudowę lub rozwój parku maszynowego.

 

Ciekawym rozwiązaniem dla sektora produkcji jest „leasing z poręczeniem”. Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Korzyści dla przedsiębiorcy to możliwość uzyskania finansowania z niskim udziałem własnym oraz dostęp do źródeł finansowania dla firm, które działają na rynku już powyżej 12 miesięcy.

 

W zależności od wartości finansowanego urządzenia, przedsiębiorca może skorzystać z uproszczonej bądź standardowej ścieżki akceptacji. Koszty początkowe, czyli tzw. udział własny/opłata wstępna są dopasowane do potrzeb Klienta, jak również jego kondycji finansowej. Jeżeli chodzi o okresowe, miesięczne obciążenia (raty leasingu), mogą być one dostosowane do sezonowości działalności.

 

Umowy, których przedmiotem są maszyny i urządzenia, podpisujemy najczęściej na 4 i 5 lat. Oczywiście są Klienci, którzy wolą krótsze okresy finansowania. Nasza oferta obejmuje również ubezpieczenie przedmiotu leasingu.

 

Daniel Mrozek, Dyrektor Marketingu i Wsparcia Sprzedaży

WBK Leasing

 

Przedsiębiorca zainteresowany leasingiem ma u nas do wyboru jego dwa podstawowe rodzaje – operacyjny i finansowy. W obydwu przypadkach możliwy jest leasing zwrotny. Coraz częściej spotykaną formą finansowania inwestycji w maszyny jest pożyczka, która ułatwia skorzystanie z dotacji unijnych. W pierwszej połowie 2013 r. już 32% wartości wszystkich umów na maszyny stanowiły pożyczki.

 

W drugim kwartale 2013 roku odnotowaliśmy ożywienie na rynku i wśród przedsiębiorców, wspierane przez unijne dofinansowania oraz wzrost eksportu. Przełożyło się to na dobre wyniki w pierwszej połowie 2013 roku. Przykładowo, wartość sfinansowanych przez firmy leasingowe maszyn do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu wyniosła aż 813 mln zł i zwiększyła się o 9% w stosunku do roku ubiegłego. W przypadku tych maszyn, co warto podkreślić, firmy nie skupiały się na refinansowaniu w celu pozyskania kapitału – ich umowy miały charakter inwestycyjny, a aż 82% wartości wygenerowały nowe urządzenia.

 

Standardowo umowy podpisujemy na okres do 60 miesięcy. Dodatkowo, przepisy podatkowe regulują minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego, wynoszący minimum 40% okresu amortyzacji środka trwałego, którego dotyczy.

 

Urządzenia i linie produkcyjne powinny być serwisowane przez leasingobiorcę w autoryzowanym serwisie, wg zasad ustalonych przez producenta urządzenia. Firmy leasingowe przyjmują różne praktyki w tym zakresie. Obowiązek ten może trwać przez cały okres leasingowania lub cały okres gwarancji.

 

Bartosz Bakes, Dyrektor Departamentu Sprzedaży

EFL

 

Przedsiębiorcy zainteresowani finansowaniem maszyn i urządzeń z pomocą EFL mogą skorzystać z leasingu operacyjnego lub finansowego. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z możliwości finansowania w tzw. procedurze uproszczonej, charakterystycznej dla rynku maszyn i urządzeń. Leasing zwrotny funkcjonuje w ramach leasingu operacyjnego i finansowego.

 

Nasi klienci mogą skorzystać z różnych atrakcyjnych form finansowania. Przedsiębiorcy mają szanse otrzymać pożyczkę na okres od od 3 do 84 miesięcy. EFL współpracuje również z dostawcami, co przekłada się na różnego rodzaju rabaty dla klientów. Mamy również w swojej ofercie innowacyjny produkt – Leasing Swobodny. Daje on możliwość samodzielnego zarządzania wysokością rat leasingowych w celu dopasowania ich do bieżącej płynności finansowej firmy.

 

Okres finansowania przy zakupie maszyn w przypadku nowego sprzętu wynosi od 6 do 60 miesięcy (leasing finansowy) oraz od 24 do 60 miesięcy (leasing operacyjny). Natomiast finansując sprzęt używany, okres ten będzie wynosił odpowiednio od 6 do 48 miesięcy oraz od 24 do 48 miesięcy.

 

Nie zakładamy raczej zerwania umów leasingowych. Jeżeli jednak się tak zdarzy, staramy się wychodzić naprzeciw i próbujemy wspólnie z leasingobiorcą rozwiązać problem.

 

Maszyny były drugim wartościowo najważniejszym przedmiotem transakcji naszego przedsiębiorstwa w 2013 roku (43,96 proc. wszystkich transakcji). Najczęściej leasingowane są wózki widłowe, maszyny i urządzenia o przeznaczeniu rolno- spożywczym i przemysłowym oraz koparki, ładowarki i spycharki.

 

Piotr Gąska, Manager ds. Produktów Niestandardowych

ING Lease Polska

 

ING Lease Polska oferuje pełne spektrum produktów finansowych dostępnych na rynku, zarówno leasing operacyjny, finansowy, jak i pożyczkę dedykowaną specjalnie klientom z branży agro. Szeroką grupę finansowanych aktywów stanowią maszyny. Pomimo iż cały segment maszyn i urządzeń zanotował w 2013 roku przyrost na poziomie 3,4%, dzięki konsekwentnej polityce osiągnęliśmy przyrost na poziomie 44%.

 

Kilka grup urządzeń zasługuje na szczególną uwagę. Są to maszyny do produkcji tworzyw sztucznych, obróbki metalu oraz dla przemysłu spożywczego, gdzie jesteśmy liderem na rynku. W przypadku maszyn do produkcji tworzyw sztucznych, obróbki metalu, wózków widłowych, gdzie rynek w roku 2013 zanotował spadek sprzedaży, ING Lease Polska umocnił swoją pozycję osiągając wzrost wolumenu zawartych transakcji na poziomie blisko 18%.

 

Pierwsze miesiące roku zawsze przynoszą lekkie zmniejszenie zainteresowania finansowaniem inwestycji. Niemniej obecny rok potwierdza odczucia branży finansowej, że etap spowolnienia gospodarczego mamy już za sobą. Również z punktu widzenia przedsiębiorców i ich obecnych decyzji widać zmianę nastawienia, która przekłada się na wzrost liczby oraz wartości składanych do nas zapytań o finansowanie aktywów produkcyjnych.

 

Konsekwencje zerwania umowy leasingu nie różnią się niczym od tego, co przewiduje np. zerwanie umowy kredytowej. W takim przypadku kwota pozostałego do spłaty zobowiązania staje się natychmiast wymagana od korzystającego. Oczywiście należy zauważyć, że w przypadku leasingu głównym zabezpieczeniem jest przedmiot finansowania, który w takiej sytuacji zostaje wystawiony na sprzedaż.

 

Robert Bieńkowski, doradca zarządu

mLeasing

 

mLeasning oferuje wszystkie rodzaje leasingu łącznie z leasingiem pozabilansowym, a także pożyczkę, finansowanie pomostowe i finansowanie podatku VAT. W ujęciu wartościowym najczęściej leasingowane przez firmy produkcyjne są specjalistyczne maszyny i urządzenia, wśród nich maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu piekarniczego, cukierniczego, mleczarskiego i mięsnego. Ponadto podpisywane są umowy na leasing maszyn do produkcji wyrobów metalowych, tworzyw sztucznych do produkcji kabli, obróbki drewna czy wyrobu oklein, płyt stolarskich i sklejek.

 

Firmy produkcyjne stanowią około 15-20 proc. wszystkich leasingobiorców zawierających co roku nowe umowy. Najczęściej umowy zawierane są na okresy 3-5 lat, ale możliwe są i dłuższe, do 7-8 lat. Umowa leasingu jest jedną z surowszych umów, jeśli chodzi o konsekwencje jej wypowiedzenia, zwłaszcza w przypadku zalegania z opłatami przez korzystającego. W takiej sytuacji wymagane jest uregulowanie wszystkich opłat pozostałych do końca umowy, a przedmiot leasingu musi zostać zwrócony finansującemu.

 

Obecna sytuacja gospodarcza ma bezpośredni wpływ na zwiększone zainteresowanie leasingiem. Przejawia się to zwiększonymi nakładami firm na inwestycje. Dynamika nowych transakcji w segmencie maszyn i urządzeń (wzrost o 30 proc. w styczniu 2014 r/r) jest dobrym prognostykiem na bieżący rok.

 

Sądzimy, że rynek leasingu w 2014 roku może przekroczyć 40 mld złotych nowych transakcji, z czego ponad 30 proc. przypadnie na segment maszyn i urządzeń – co oznaczałoby wzrost r/r o przeszło 10 proc. Biorąc pod uwagę przejściowy okres w finansowaniu ze środków UE, wzrost leasingu maszyn (z wyłączeniem pożyczki) może przekroczyć 20 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.

 

Paweł Pach, Prezes

PKO Leasing

 

Przedsiębiorca zainteresowany leasingiem powinien zdecydować, jaki okres umowy będzie dla niego najkorzystniejszy. Zasadą jest, że im dłuższy czas trwania umowy, tym rata jest niższa. W PKO Leasing maksymalny czas leasingu maszyn i urządzeń to 5 lat, ale klient może zdecydować się na krótszy okres finansowania.

 

Na leasing najpopularniejszych maszyn i urządzeń PKO Leasing stosuje procedury uproszczone i minimalny wymóg dokumentów: dane rejestrowe klienta, wypełniony wniosek o leasing, dokumenty dotyczące przedmiotu leasingu oraz oświadczenie finansowe zawierające podstawowe informacje na temat sytuacji finansowej klienta. Właścicielem środka trwałego przez cały czas trwania umowy leasingu jest spółka leasingowa i to ona formalnie jest ubezpieczającym. Dla klienta to oszczędność czasu, bo wszystkie formalności z ubezpieczycielem załatwia leasingodawca.

 

Klienci mogą liczyć na atrakcyjne upusty, które już na starcie obniżają cenę maszyny i wysokość raty. Dzieje się tak dlatego, że firmy leasingowe współpracują z producentami maszyn i urządzeń, dzięki czemu uzyskują niemożliwe do wynegocjowania przez pojedynczego klienta rabaty. Poza leasingiem operacyjnym i finansowym w ofercie PKO Leasing dostępny jest także leasing wtórny. To rozwiązanie dla klientów wykorzystujących w swojej działalności maszyny używane, których właścicielem jest spółka leasingowa.

Poleć ten artykuł:

Polecamy