Edynburg drożeje, Warszawa stabilna

Edynburg drożeje, Warszawa stabilna

Wzrost czynszów za wysokiej jakości powierzchnie przemysłowe w Edynburgu wyniósł w pierwszej połowie 2015 roku ponad 11 proc. i jest najwyższy w Europie. W Polsce opłaty za wynajem magazynów są stabilne – wynika z raportu „Industrial and Logistics Snapshot” opracowanego przez Colliers International.

W pierwszej połowie 2015 r. wzrosty opłat za wynajem powierzchni magazynowych odnotowano także na innych zachodnioeuropejskich rynkach. W Glasgow i Manchesterze zanotowano 10 proc. wzrost, w Bristolu sięgnął on 8,3 proc. a w Rotterdamie 7,9 proc. Z kolei największy spadek czynszów za najlepsze powierzchnie magazynowe odnotowano w Mińsku – opłaty za wynajem magazynów spadły tam o 15,5 proc. Na drugim miejscu znalazł się Kijów ze spadkiem na poziomie 14,9 proc., a na trzecim Petersburg, gdzie spadek wyniósł 8,3 proc.

 

— Europejski rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych charakteryzuje się ograniczoną dostępnością wysokiej jakości magazynów. Mimo to, w pierwszej połowie 2015 roku opłaty za ich wynajem na zdecydowanej większości rynków utrzymywały się na stabilnym poziomie. W Wielkiej Brytanii podaż wysokiej jakości produktów wciąż pozostaje ograniczona, co wraz ze zwiększonym popytem w pierwszej połowie 2015 r. doprowadziło do wzrostu stawek za najlepsze magazyny we wszystkich lokalizacjach — komentuje Tim Davies, szef Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Colliers International w regionie EMEA. I dodaje: — Wielka Brytania przoduje pod względem aktywności, ale reszta Europy zaczyna już iść jej śladem. Na wszystkich brytyjskich rynkach odnotowano wzrost stawek czynszowych, co jest potwierdzeniem zmniejszającej się podaży i rosnącego popytu wśród najemców. Biorąc pod uwagę rosnącą dostępność finansowania, nieuniknionym skutkiem tej sytuacji będą inwestycje spekulacyjne w najlepszych lokalizacjach.

 

Wyszczególnione lokalizacje.

  • Dostępność dobrej jakości powierzchni magazynowych na wszystkich największych rynkach logistycznych w Niemczech pozostaje na bardzo niskim poziomie. Liczba nowych inwestycji wciąż pozostaje ograniczona. Mimo to w pierwszej połowie 2015 r. stawki czynszowe za najlepsze powierzchnie utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wyjątkiem było Monachium, gdzie odnotowano wzrost opłat o 2,3 proc, a analitycy przewidują dalszy ich wzrost.
  • Rynek logistyczny w Holandii boryka się z brakiem podaży nowoczesnych powierzchni w kluczowych lokalizacjach. Z tego powodu wielu najemców decyduje się na budowę własnych obiektów. Niemniej jednak, dzięki lepszym perspektywom gospodarczym i większej dostępności finansowania coraz większa liczba deweloperów decyduje się na budowę obiektów spekulacyjnych. Kolejnym trendem jest rosnące zapotrzebowanie – obserwowane w szczególności w sektorze e-commerce – na mniejsze obiekty w pobliżu dużych miast.
  • W Szwecji wzrost opłat za najlepsze powierzchnie magazynowe odnotowano w Goteborgu (wzrost o 4,3 proc.) i Malmo (wzrost o 3,8 proc.). Po znaczących podwyżkach w 2014 roku czynsze za najlepsze powierzchnie w Sztokholmie przestały rosnąć w pierwszych miesiącach 2015 r.
  • W Europie Południowej czynsze w najatrakcyjniejszych częściach Madrytu wykazują nieznaczny trend rosnący (wzrost o 4,2 proc.). Świadczy to o poprawie sytuacji na rynku. Podaż wysokiej jakości magazynów jest jednak znikoma, co powoduje, że potrzeby wielu najemców nie mogą zostać zaspokojone.
  • Stawki czynszowe za najlepsze powierzchnie na największych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wzrost odnotowano w Budapeszcie (o 6,5 proc.), co było spowodowane zwiększającym się popytem i spadkiem wskaźnika powierzchni niewynajętej. Na najważniejszych rynkach w Polsce opłaty za magazyny były stabilne.

Kluczowe informacje dotyczące inwestycji.

  • Łączna wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości przemysłowe i logistyczne w regionie EMEA wyniosła w pierwszej połowie 2015 roku 10 mld euro. W ujęciu rocznym stanowi to 9 proc. wzrost.
  • Na wszystkich brytyjskich rynkach nastąpił znaczący spadek stóp zwrotu z inwestycji. Najbardziej gwałtowne spadki (o 100 punktów bazowych) odnotowano w Manchesterze, Bristolu, Edynburgu i Belfaście.
  • Dalszy spadek stóp zwrotu z inwestycji dotknął kluczowe niemieckie rynki (z wyjątkiem Berlina i Hamburga). Stopy kapitalizacji spadły także na głównych rynkach logistycznych Holandii.
  • W Skandynawii, gdzie w ostatnim roku odnotowano rekordowy wzrost wartości inwestycji na rynku magazynowym (na poziomie 85 proc.), nastąpił nieznaczny spadek stóp zwrotu na głównych szwedzkich rynkach logistycznych, tj. w Sztokholmie i Goteborgu (spadek o 25 punktów bazowych) oraz w stolicy Norwegii Oslo (spadek o 10 punktów bazowych).

— Apetyt inwestorów i rekordowo niskie stopy procentowe w dalszym ciągu powodują spadek stóp zwrotu z inwestycji w najlepsze nieruchomości logistyczne. W pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku spadły one na ponad połowie monitorowanych przez nas rynków. W ciągu najbliższych 12 miesięcy przewidujemy dalsze kurczenie się stóp zwrotu w Holandii i Wielkiej Brytanii, a także w Dublinie, centralnej Polsce, Warszawie i Bukareszcie — podsumowuje Tim Davies.

Poleć ten artykuł:

Polecamy