Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...
 

Setki miliardów dolarów strat czyli żniwa hakerów
  •   

8 lipca   Witold Zygmunt
Setki miliardów dolarów strat czyli żniwa hakerów W 2018 roku cyberprzestępcy uzyskali dostęp do 2,8 mln rekordów danych konsumentów, powodując w amerykańskich organizacjach straty na kwotę przekraczającą 654 mld dolarów.
 

Jak wynika z najnowszych badań, najczęstszymi ofiarami ataków były sektory opieki zdrowotnej i usług finansowych oraz organy rządowe.

 

Według danych firmy ForgeRock, tylko w pierwszym kwartale 2019 r., cyberataki skierowane przeciwko amerykańskiemu sektorowi usług finansowych, spowodowały szkody na kwotę 6,2 mld dolarów — co wskazuje na gwałtowny wzrost w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku (zaledwie 8 mln dolarów). Co więcej, mimo iż przedsiębiorstwa zwiększyły skalę inwestycji w produkty i usługi związane z bezpieczeństwem informatycznym (114 miliardów dolarów w 2018 r.), ataki cybernetyczne w wielu branżach nadal cechuje duża skuteczność.

 

W 2018 r. 97% naruszeń bezpieczeństwa dotyczyło informacji umożliwiających identyfikację osób, co świadczy o wysokiej świadomości przestępców co do wartości tego typu danych. W 2018 r. najczęściej ujawnianym typem informacji były daty urodzenia i/lub numery ubezpieczenia społecznego (54% ataków). Kolejnymi najczęściej wykradanymi informacjami umożliwiającymi identyfikację były nazwiska i adresy fizyczne (49%) oraz osobiste informacje zdrowotne (46%).

 

34% ataków przeprowadzono w drodze nieautoryzowanego dostępu — głównie poprzez kradzież danych logowania pracowników przy użyciu technik inżynierii społecznej, takich jak phishing. Najbardziej dotknięte atakami były organizacje z sektorów opieki zdrowotnej i usług finansowych oraz organy rządowe.

 

Trzy obszary przedstawione powyżej, to tylko najczęściej atakowane branże. Tak naprawdę wszystkie firmy, z każdego obszaru działalności, powinny chronić się przed atakami hakerskimi. Takie włamania nie dotyczą tylko największych firm na rynku, ale także tych mniejszych, które często nie chcą inwestować w oprogramowania zabezpieczające, przez co stają się łatwym celem dla hakerów. – dodaje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

 

Jak wynika z badań, w ciągu ostatnich kilku lat przestępcy w coraz większym stopniu skupiali się na sektorze opieki zdrowotnej — 48% wszystkich przypadków naruszenia bezpieczeństwa danych konsumentów dotyczyło właśnie jego. Jak podają badacze, to czterokrotnie więcej niż w jakimkolwiek innym sektorze. Drugie i trzecie miejsce zajmują kolejno branża usług finansowych i organy rządowe — na te dwa obszary przypada łącznie jedna piąta wszystkich skutecznych ataków.

 

W 2018 r. drugą najczęściej stosowaną formę ataków stanowiło oprogramowanie ransomware. Jak podają badacze, można było się tego spodziewać z uwagi na popularność tego typu złośliwego oprogramowania w sektorze opieki zdrowotnej.

 

W ostatnim czasie firma Bitdefender opublikowała bezpłatny szczegółowy raport pt. The Evolution of Ransomware in 2018 (Ewolucja oprogramowania ransomware w 2018 r.), w którym omówiono rosnące podobieństwo metod działania twórców ransomware do klasycznych przedsiębiorców. W 2018 r. zaobserwowali spadek ogólnej liczby infekcji w stosunku do roku 2017, jednak autorzy oprogramowania ransomware zaczęli stosować bardziej lukratywne techniki i kampanie, które pozwoliły przeprowadzać lepiej ukierunkowane ataki. Jeśli natomiast chodzi o najpopularniejsze rodziny oprogramowania ransomware opublikowane w 2018 r., pierwsze miejsce w drugiej połowie roku zajął GandCrab z wynikiem na poziomie 50% udziału.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.