Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...
 

Orlen zwiększa produkcję propylenu w Płocku
  •   

10 maja   Witold Zygmunt
Orlen zwiększa produkcję propylenu w Płocku PKN Orlen uruchomił Instalację Metatezy w Płocku. W ten sposób potencjał produkcyjny propylenu zwiększył się o 100 tys. ton, do poziomu 550 tys. ton rocznie.
 

Koncern jest jedynym producentem tego produktu w Polsce oraz kluczowym graczem na rynku europejskim, posiadając obecnie ponad 50% zdolności produkcyjnych w regionie Europy Centralnej.

 

PKN Orlen umacnia pozycję lidera na rynku wytwórczym propylenu. Dzięki nowej Instalacji Metatezy zwiększamy produkcję, ale i jakość oferowanego produktu. Liczę, że docenią to kontrahenci wybierając naszą ofertę. Popyt na produkty petrochemiczne stale rośnie, ale europejski rynek jest niezwykle wymagający. Aby być również w przyszłości liczącym się graczem na tym konkurencyjnym rynku, musimy maksymalnie wykorzystywać nasz potencjał i zintegrowane aktywa - powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

 

Instalacja Metatezy wytwarza propylen o jakości polimerowej. Nominalny wolumen produkcji wynosił dotychczas 450 tys. ton. Inwestycja podniosła moce wytwórcze do poziomu 550 tys. ton rocznie. Proces metatezy nie jest w Europie powszechny i należy do metod niekonwencjonalnych – standardowo propylen uzyskuje się w procesie krakingu parowego lub krakingu katalitycznego w części rafineryjnej. PKN Orlen zgodnie z planem zwiększa moce produkcyjne propylenu również na Litwie. Do połowy bieżącego roku w rafinerii w Możejkach zostanie oddana do użytku instalacja PPF Splitter, która produkować będzie kolejne 80 tys. ton propylenu.

 

Za zaprojektowanie oraz budowę w systemie „pod klucz” odpowiedzialna była Elektrobudowa S.A., specjalizująca się w szeroko rozumianej infrastrukturze energetycznej. Umowa z wykonawcą obejmowała także usługi doradztwa technicznego i inżynieryjnego. Instalacja Metatezy powstała na bazie licencji zakupionej przez Koncern od firmy Lummus Technology Inc. z grupy CB&I. Budżet całego projektu wyniósł około 400 mln zł.

 

Propylen i jego produkty pochodne mają zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia - budownictwie, branży motoryzacyjnej, RTV/AGD i wielu innych. Propylen jest niezbędny przy produkcji m.in. sprzętu laboratoryjnego, medycznego, przewodów, części samochodowych, elewacji oraz płyt CD.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.