Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...
 

Wzrosty w przewozie kruszywa i węgla koleją
  •   

7 września 2018   Kinga Wiśniewska
Wzrosty w przewozie kruszywa i węgla koleją Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego w pierwszym półroczu br. koleją przewieziono o 9,7 mln ton towarów więcej niż w pierwszej połowie roku 2017. Odpowiadają za to wzrosty w przewozach w grupie rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa oraz w grupie węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny.
 

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego w pierwszym półroczu 2018 r. koleją przewieziono o 9,7 mln ton towarów więcej niż przez pierwsze sześć miesięcy roku 2017 r. Za taką zmianę odpowiadają głównie wzrosty w przewozach w grupie rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa oraz w grupie węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny.

 

Porównując rok do roku w pierwszym półroczu 2018 r., wzrosła o 8,5% masa przewiezionych towarów i o 12,9 % praca przewozowej. W pierwszym półroczu udział grupy węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny wyniósł pod względem masy 39,8%, a pracy przewozowej 27,1%. Udział grupy rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa (jako pozostałe produkty klasyfikowane jest np. kruszywo) kształtował się na poziomie 28% masy i 29,9%, pracy przewozowej, a grupy koks, brykiety, produkty rafinacji ropy naftowej oraz gazy wytwarzane metodami przemysłowymi odpowiednio 10,9% i 15,4%. Udział tych trzech grup w całości rynku wyniósł ponad 78% pod względem masy i blisko 72,4% wg pracy przewozowej.

 

Z danych UTK wynika, że w pierwszym półroczu 2018 r. wzrósł głównie przewóz w grupie rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa. Porównując do analogicznego okresu roku ubiegłego, przewieziono ponad 7 mln ton (26%) więcej towarów zakwalifikowanych do tej grupy, a wykonana praca przewozowa była większa o ponad 1,9 mld ton-km (28%). W przypadku grupy węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny przewieziono więcej o blisko 2,3 mln ton (5%), a wykonana praca przewozowa była wyższa o blisko 0,8 mld ton-km (11%). O blisko 0,6 mln ton (12%) wzrosła również masa przewiezionych towarów z grupy metale, wyroby metalowe gotowe (z wyłączeniem maszyn i urządzeń), a praca przewozowa była wyższa o blisko 0,1 mld ton-km (8%).

 

W stosunku do I półrocza 2017 r. wzrosty nastąpiły m.in. w grupach: drewno wyroby z drewna i korka, słomy, papier i wyroby z papieru, wyroby poligraficzne oraz nagrania ( o 16% wg masy oraz 27% wg pracy przewozowej); sprzęt transportowy (9% wg masy, 17% wg pracy przewozowej). Widocznym jest również wzrost podstawowych parametrów w przewozach grupy puste opakowania, w której przewoźnicy klasyfikują głównie przewóz próżnych kontenerów. Masa towarów przewiezionych w ramach tej grupy wzrosła o 18%, a praca przewozowa o 12%). W przypadku grupy towarów zakwalifikowanych jako towary nieidentyfikowalne przez przewoźników wzrost wyniósł 23% wg masy przewiezionych towarów wzrosła o 23% , a praca przewozowa o 20%.

 

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.