Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...
 

Nowy kierunek: koordynator pojazdów autonomicznych
  •   

17 kwietnia 2018   Kinga Wiśniewska
Nowy kierunek: koordynator pojazdów autonomicznych Branża transportowa mierzy się z problemami utrudniającymi dalszy rozwój. Jednym z nich jest brak kierowców. Docelowo problemy te pomoże rozwiązać zastosowanie na szeroką skalę pojazdów autonomicznych, które przemieszczają się samoczynne pod ścisłym nadzorem koordynatora.
 

Społeczna Akademia Nauk wychodząc naprzeciw problemom branży transportowej i zmieniającym się warunkom prawnym oraz brakowi zasobów ludzkich, stworzyła innowacyjny program edukacyjny „Koordynator pojazdów autonomicznych”. Specjalność pod taką samą nazwą realizowana będzie na studiach I stopnia na kierunku logistyka w SAN od roku akademickiego 2018/2019. Zostanie uruchomiona na uczelni we współpracy z partnerami specjalizacji, którymi zostają: LINK Sp. z o.o. oraz Volvo Group Trucks Poland. Prof. dr hab. Łukasz Sułkowski, dyrektor Centrum Rozwoju Akademickiego i kierownik Katedry Zarządzania SAN uważa, że uczelnie wyższe, wypełniając swoją misję, powinny kształcić praktyków gotowych do podejmowania pracy zawodowej i Społeczna Akademia Nauk, tworząc wysoce upraktycznione specjalności kierunkowe, odpowiada w tym zakresie na zapotrzebowanie rynku pracy.

 

Z ramienia SAN projektem i nową specjalnością zarządza dr inż. Paweł Morawski - opiekun kierunku logistyka. Pomysłodawcą specjalności i koordynatorem projektu jest Adrian Wilisz, absolwent SAN posiadający wieloletnią praktykę w branży transportowej, którą zdobył pełniąc funkcje kierownicze w firmach TSL. Jak twierdzi Adrian Wilisz, w przyszłości możliwa do osiągnięcia jest sytuacja, że Polska stanie się centrum zarządzania ruchem pojazdów autonomicznych w Unii Europejskiej.

 

Partnerem strategicznym projektu jest LINK Sp. z o.o. - jedna z największych i najnowocześniejszych firm sektora TSL w Polsce z prawie 30-letnim doświadczeniem. Spółka LINK specjalizuje się w transporcie drogowym i spedycji na terenie całej Europy, dysponując własną flotą ponad 1200 jednostek transportowych. Od lipca 2017 r. należy do koncernu WABERER’S International Nyrt, lidera na europejskim rynku przewozów całopojazdowych (FTL), z flotą ponad 4150 samochodów. Jak uważa Paweł Moder, dyrektor generalny, członek zarządu firmy LINK Sp. z o.o., pojazdy autonomiczne i związana z nimi technologia oraz procesy zarządzania to przyszłość branży transportowej. Podkreśla także, iż firma LINK zawsze stawia na najnowsze technologie i innowacje w transporcie. Projekt stwarza wiele możliwości dla studentów SAN, którzy będą mogli odbywać praktyki zawodowe w centrali firmy LINK oraz jej łódzkim oddziale, gdzie poznają najnowsze systemy zarządzania pojazdami i transportem. Na najlepszych studentów czekają również oferty zatrudnienia.

 

Działania podejmowane przez Społeczną Akademię Nauk na rzecz dydaktyki w zakresie transportu autonomicznego wspiera również Instytut Transportu Samochodowego, lider w dziedzinie badań naukowych nad szeroko rozumianym transportem drogowym.

 

Oficjalne podpisanie porozumień z udziałem partnerów specjalizacji: LINK Sp. z o.o. oraz Volvo Group Trucks Poland, odbyło się 13 kwietnia 2018 r. w Spale podczas Konferencji Naukowej SAN „Agile Commerce”. jedna z sesji w całości poświęcona została nowej specjalności – koordynatora pojazdów autonomicznych.

 

(LINK)

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.