Instytut Fraunhofera w Opolu

Instytut Fraunhofera w Opolu

Instytut Fraunhofera jest drugą największą organizacją badawczą w Europie i trzecią na świecie. Funkcjonowanie opiera na prowadzeniu badań naukowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle i życiu codziennym.

Działalność badawcza prowadzona jest przez 69 instytutów i jednostek badawczych. Do tej elity dołączyło Opole.

 

Bez cienia przesady możemy pisać, że podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Instytutem Fraunhofera (odpowiednik polskiego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), Politechniką Opolską i Opolem to milowy krok dla naszego miasta w jego 800-letniej historii. Przed ośmioma wiekami lokując Opole na prawie magdeburskim zyskaliśmy jasno wytyczoną drogę do europejskiego mieszczaństwa, praw i standardów życia. Obecnie otwiera się przed nami droga do światowej nauki opartej o wiedzę, technologię i postęp na globalnym poziomie. To strategiczne posunięcia dla przyszłych pokoleń opolan oraz inwestycji w naukę i postęp miasta.

 

Fraunhofer-Gesellschaft specjalizuje się m. in. w takich dziedzinach, jak zdrowie, bezpieczeństwo, transport, komunikacja, energia i środowisko. Prace podejmowane przez tę organizację mają znaczący wpływ na życie ludzi na całym świecie. Instytut kształtuje bowiem przyszłość naszego świata poprzez technologię, nowe produkty oraz metody i techniki ich wytwarzania, otwierając tym samym nowe perspektywy dla ludzkości. Delegacja zarządu niemieckiego Instytutu Fraunhofera z jej prezesem prof. Reimundem Neugebauerem przebywała w Polsce w lutym tego roku. Szef Instytutu to wybitny niemiecki uczony należący do grona doradców Kanclerz Niemiec.

 

To wiodąca organizacja badań stosowanych w Europie. Jedna z najważniejszych i największych na świecie. Działalność badawcza prowadzona przez 69 instytutów i jednostek badawczych. Instytut zatrudnia 24.500 pracowników. Większość to wykwalifikowani naukowcy i inżynierowie pracujący z rocznym budżetem badawczym w kwocie 2,1 mld euro. Z tej kwoty 1,9 mld euro generowane jest w drodze badań kontraktacyjnych. Współpraca z najlepszymi partnerami badawczymi i innowacyjnymi firmami na całym świecie zapewnia Instytutowi, a tym samym teraz także Opolu, bezpośredni dostęp do projektów o największym znaczeniu dla obecnego i przyszłego postępu naukowego i rozwoju gospodarczego świata.

 

Dzięki bliskiej i intensywnej współpracy miasta z Politechniką Opolską oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym możliwe było zaproszenie Instytutu Fraunhofera do Opola. Wysoki poziom kadry naukowej, bliska współpraca z przemysłem oraz towarzyszące im dobre praktyki i ich wysoka ocena, stanowiły główny argument Opola na drodze pozyskania oddziału Instytutu. Dotychczasowe doświadczenia Politechniki Opolskiej oraz miasta w budowaniu silnej marki akademickiej i konkurencyjnego środowiska akademickiego m. in. poprzez ścisła współpracę z międzynarodowymi firmami w zakresie tworzenia nowoczesnych miejsc pracy opartych o wiedzę i innowacje w niewątpliwy sposób przyczyniły się do wzrostu znaczenia Opola jako atrakcyjnego miejsca pod lokalizację oddziału Instytutu.

 

Głównymi klientami i kontrahentami Instytutu są przemysł, sektor usług oraz administracja publiczna. Fraunhofer-Gesellschaft otrzymuje przede wszystkim dotacje z badań kontrakcyjnych na rzecz przemysłu (70%) oraz z sektora publicznego (około 30%). W rezultacie działa w dynamicznej równowadze między badaniami podstawowymi zorientowanymi na aplikacje, a nowatorskimi projektami rozwojowymi.

W porównaniu z pozostałymi organizacjami badawczymi na świecie Instytut Fraunhofera wyróżnia jedna z najwyższych liczb wynalazków, nowych zgłoszeń patentowych (ponad dwa zgłoszenia dziennie) i patentów. Nawet w porównaniu ze światowymi potentatami przemysłowymi Instytut Fraunhofer jest jednym z najbardziej innowacyjnych na świecie. Przez dziesięć lat z rzędu plasował się wśród 15 najpotężniejszych zgłoszeniodawców patentowych w Niemczech. Również Europejski Urząd Patentowy (EPO) umieszcza w kolejnych rankingach Fraunhofer-Gesellschaft wśród 50 najaktywniejszych wnioskodawców patentowych.

 

Co istotne, Instytut Fraunhofera stosuje profesjonalną strategię zarządzania własnością intelektualną, w której wynalazki przechodzą procedurę selekcji wymagającą ocenę ich zgodnie z konkretnymi kryteriami. Sukcesywnie wzrasta liczba portfeli aktywnych patentów i wzorów użytkowych Fraunhofera oraz oczekujących wniosków patentowych. Liczba rodzin patentowych znajdujących się w portfelu Instytut wynosi ponad 6,5 tysiąca! Łączna liczba nowo zarejestrowanych patentów należących do Instytutu Fraunhofera przekroczyła w 2015 r. 3 tysiące. Jednocześnie w 2015 r. Instytut Fraunhofera podpisał kolejnych 3015 umów i porozumień na rzecz badań naukowych i patentów, co czyni go jednym z najpotężniejszych na świecie.

Poleć ten artykuł:

Polecamy