Logistyka świetnie rozumie biznes

Branża logistyczna spotkała się w Gliwicach, gdzie podczas szóstej edycji konferencji "Logistyka. Inwestycje. Przyszłość", dyskutowano o współpracy, warunkach funkcjonowania na rynku i nadchodzących wyzwaniach. Przyszłość widziana jest pozytywnie.

Debatowano między innymi nad trendami i narzędziami wykorzystywanymi w branży, a także oczekiwaniami przedsiębiorców w stosunku do nowoczesnej przestrzeni przemysłowo–magazynowej. Przedstawiciele administracji, wraz z ekspertami rozmawiali również o tym jak ściągnąć kolejnych inwestorów logistycznych i jakie są perspektywy dla rozwoju transportu intermodalnego na Śląsku.

Dobre miejsce na inwestycje

– Miasto Gliwice ma w 100% przygotowane plany zagospodarowania przestrzennego. Posiadamy dobre tereny inwestycyjne, korzystne położenie komunikacyjne, wykwalifikowane kadry pracownicze z Politechniki Śląskiej. To przyciąga inwestorów – powiedział Adam Neumann, zastępca prezydenta Miasta Gliwice

– Ważnym atutem miasta jest także otwartość na współpracę i realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Gliwice realizują projekty w formule partnerstwa publiczno – prywatnego, tym samym zwiększając swoje możliwości inwestycyjne. Logistyka jest innowacyjna, pełna nowych pomysłów wdrażanych przez Gliwice i całe województwo śląskie. To miejsca, w których dobrze jest żyć, pracować i inwestować – podkreślał Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego.

– W aglomeracji śląskiej miastem aktywnie wychodzącym naprzeciw potrzebom inwestorów jest także Dąbrowa Górnicza. Najważniejsze jest dobre spotkanie z inwestorem, współpraca z biznesem oraz z innymi miastami – dodał Zbigniew Podraza, prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza

– Różnice pomiędzy budynkami produkcyjnymi i logistycznymi się zacierają. Sztuką jest połączyć te przestrzenie w jedno – zauważył Maciej Madejak, dyrektor ds. rozwoju biznesu na Polskę, Goldman.

Żegluga śródlądowa a usługi dla biznesu

Dynamicznie zmieniający się rynek prowokuje także firmy z sektora logistyki do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, takich jak na przykład w firmie Müller – Die lila Logistyk, która oprócz usług logistycznych, wprowadza także produkcyjne – Podążamy za inwestorami, dlatego też pojawiliśmy się w Gliwicach. Jesteśmy elastyczni, mamy szybki proces decyzyjny. Logistyka może być źródłem dodatkowej wartości dodanej do produktu – podkreślał Janusz Bielówka, dyrektor operacyjny, Müller – Die lila Logistyk.

Istotną kwestią, dotycząca całego regionu jest transport intermodalny i starania o przywrócenie żeglugi śródlądowej na Śląsku. Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji konferencji Logistyka. Inwestycje. Przyszłość, głos w dyskusji zabrał przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który poinformował o postępach prac zmierzających do odnowienia transportu rzecznego na Odrze. Uczestnicy panelu dyskusyjnego poświęconemu temu zagadnieniu – reprezentanci PKP Cargo, Portu Lotniczego Katowice oraz Śląskiego Centrum Logistyki zgodnie przyznali, że żegluga śródlądowa pozwoli zmniejszyć udział transportu samochodowego i wpłynie na jakość usług dla biznesu.

– Logistyka świetnie rozumie biznes. Tam, gdzie rozwija się biznes, powstaje także zaplecze logistyczne – powiedział Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uznanej w rankingu magazynu Financial Times „Global Free Zone of the Year 2015” za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie i drugą na świecie.

Gospodarz i Organizator: Miasto Gliwice.

Partner Strategiczny: Müller – Die lila Logistyk.

Partnerzy Merytoryczni: Cushman & Wakefield, Raben Logistics Polska, Emtor, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, UNIBEP, Miasto Dąbrowa Górnicza.

Partnerzy: UPS, Miebach Consulting.

Partner Organizacyjny: Bluevine Consulting.

Patroni Honorowi: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marszałek Województwa Śląskiego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Instytut Logistyki i Magazynowania.

Poleć ten artykuł:

Polecamy