Roboty współpracujące będą stymulowały rozwój robotyki

Roboty współpracujące będą stymulowały rozwój robotyki

World Robotics Report 2017 prognozuje wzrost instalacji robotów w 2017 roku na poziomie 18%, a jako siłę napędową robotyki wymienia roboty współpracujące – ta informacja szczególnie cieszy Universal Robots.

Raport World Robotics Report 2017 opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) przewiduje, że w 2017 wzrost instalacji robotów sięgnie 18%, podczas gdy w latach 2018-2020 będzie plasował się na poziomie 15%. Wyższy niż przewidywany wzrost w światowej gospodarce, bardziej dynamiczne cykle koniunkturalne, zróżnicowane zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów oraz rozwój Przemysłu 4.0 to aspekty stojące za optymistycznymi prognozami.

 

Dla Universal Robots kluczowe choć nie zaskakujące są prognozy na temat robotów współpracujących jako motoru napędowego rozwoju robotyki. Współpraca na linii człowiek-robot (ang. Human-robot collaboration), możliwa dzięki cobotom, jest przywoływana wielokrotnie przez IFR jako dominujący trend ze względu na prostotę obsługi i instalacji tych rozwiązań, ich mobilność, ograniczoną wagę i niskie koszty wdrożenia. Wszystkie powyższe elementy są znakami rozpoznawczymi robotów Universal Robots, globalnego lidera na rynku robotów współpracujących.

 

– Najnowsze prognozy zawarte w World Robotics Report nie mogłyby lepiej wpisywać się w nasze przewidywania i w wizję Universal Robots – mówi dyrektor ds. technologii i założyciel Universal Robots, Esben Østergaard. – Dostrzegamy rolę tradycyjnych robotów w Przemyśle 4.0, niemniej jednak oczekujemy, że sektor cobotów będzie rozwijał się najszybciej ze względu m.in. na rosnący popyt na personalizowane produkty o jednolicie wysokiej jakości oraz utrzymujące się zapotrzebowanie małych i średnich przedsiębiorstw na nieskomplikowaną i dostępną cenowo automatyzację produkcji.

 

Kolejny raz eksperci IFR podkreślają, że rosnąca automatyzacja dotyczy różnych sektorów przemysłu, m.in. branży motoryzacyjnej, elektronicznej, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, branży spożywczej, farmaceutycznej i metalowej. Według prognoz Azja będzie niekwestionowanym liderem rynkowego wzrostu – Europa i Ameryka nadal będą przyspieszać, jednak wzrost jednostkowy osiągnie niższy poziom.

 

– Najnowsze dane IFR nie są zaskakujące. Dynamiczny wzrost liczby zainstalowanych robotów to kolejny dowód na to, że robotyzacja jest ważnym narzędziem podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw. Dużą rolę do odegrania w dalszym wzroście rynku robotów mają właśnie coboty, które ze względu na swoje podstawowe zalety takie jak relatywnie niska cena, mobilność i wielozadaniowość, coraz częściej znajdują zastosowanie w sektorze MŚP. Dla polskich przedsiębiorców to również doskonała szansa, by przy stosunkowo niskim koszcie uzyskać poprawę jakości produkcji, jednocześnie zachowując wszystkie miejsca pracy – tak dane IFR interpretuje Krzysztof Łapiński, ekspert Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

 

– Większość sektorów przemysłu może skorzystać na rosnącej automatyzacji – mówi Esben Østergaard. – Automatyzacja z wykorzystaniem robotów zapewnia stałą jakość i ciągłość procesów, a to jest potrzebne wszystkim. Coboty są dziś atrakcyjne z wielu względów. Współpracują z ludźmi zamiast zastępować pracowników – to bardzo ważne, ponieważ eliminowanie miejsc pracy na produkcji jest niezwykle trudną kwestią. Coboty mogą pomóc firmom przenieść produkcję z powrotem do kraju, są także bardzo przydatne w zakładach produkujących wysokomarżowe, masowo personalizowane produkty. Dla sektora MŚP roboty współpracujące pozostają najlepszym sposobem na uzyskanie korzyści z automatyzacji bez gigantycznych nakładów finansowych. W Universal Robots wiemy, że nadszedł nasz czas – podsumowuje Esben Østergaard.

Poleć ten artykuł:

Polecamy