Panattoni najlepszym deweloperem w Niemczech

Panattoni najlepszym deweloperem w Niemczech

Panattoni Europe poinformował o wynikach rankingu deweloperów nowoczesnych nieruchomości logistycznych w ramach badania „Logistyka i Nieruchomości 2017”. Ranking opiera się na danych dotyczących ukończonych oraz realizowanych inwestycji poszczególnych deweloperów na terenie Niemiec.

W tej kategorii Panattoni Europe zajmuje pierwsze miejsce w 2017 r., z 231,5 tys. mkw. powierzchni.

Panattoni Europe działa na europejskim rynku jako kompleksowy dostawca powierzchni przemysłowych i logistycznych od 2005 r. i w tym czasie zrealizował 5,7 mln m kw. powierzchni. Jednym z regionów w centrum zainteresowania firmy są Niemcy, gdzie od czasu restrukturyzacji firmy w 2005 r. do tej pory Panattoni zbudował 25 nowych inwestycji.

Fred-Markus Bohne, partner zarządzający Panattoni Europe, nie ukrywa satysfakcji z sukcesu, mówiąc: – Za cel stawiamy sobie ugruntowanie naszej pozycji pośród trzech największych deweloperów w branży w Niemczech oraz wzmocnienie istniejącej przewagi na rynku. Nasze wysiłki w ostatnich dwóch latach przyniosły doskonałe rezultaty, zaś ocena firmy Bulwiengesa pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze do realizacji naszych celów. Zamierzamy utrzymać nasze wyniki na wysokim poziomie.

 

Wśród tegorocznych projektów znajdują się tak atrakcyjne inwestycje przemysłowo-logistyczne jak centrum logistyczne w porcie w Düsseldorfie, hala logistyczna dla 21sportsgroup w regionie metropolitalnym Rhein-Neckar, czy też projekt zrealizowany we współpracy z Grupą Noerpel w Elsdorf, w Dolnej Saksonii.

Wachlarz usług Panattoni w Niemczech obejmuje obiekty typu build-to-suit, kompleksowe realizacje inwestycji, parki logistyczne oraz zarządzanie nieruchomościami. Panattoni ma bogate doświadczenie w rewitalizacji terenów poprzemysłowych (projekty typu brownfield) i coraz odważniej podejmuje inwestycje spekulacyjne w atrakcyjnych lokalizacjach w odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie na obiekty logistyczne dostępne od ręki.

 

Według danych firmy Bulwiengesa, od 2012 r. branża nieruchomości logistycznych rośnie w tempie 5,2% rocznie. Wstępne prognozy wskazują, że łączna wielkość powierzchni logistycznych ukończonych w tym roku, sięgająca ponad 5,1 miliona metrów kwadratowych, będzie oznaczać 12-procentowy wzrost w stosunku do zeszłego, rekordowego, roku 2016. Coraz większy odsetek tej powierzchni jest realizowany na zasadach spekulacyjnych, co jest dowodem rosnącego optymizmu i pewności w branży. Jednak, jak twierdzi Bulwiengesa, w logistyce nadal dominuje model budowania wielkopowierzchniowych obiektów na przedmieściach wielkich miast lub na terenach peryferyjnych.

 

Odnosząc się do nowo powstających obiektów logistycznych oraz ich lokalizacji, Fred-Markus Bohne ocenia: – Dzięki rozwojowi e-handlu w sposób widoczny rośnie zainteresowanie wielkimi miastami, a także ich przedmieściami. Niezależnie od rozkwitu rynku e-handlu nie powinniśmy jednak zapominać, że towar musi najpierw trafić do punktów dystrybucji w wielkich miastach. Łańcuch logistyczny jest coraz dłuższy i nadal opiera się na tradycyjnych funkcjach i magazynach.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy