Przemysł dobrze ocenia koniunkturę w styczniu

Pierwsze tegoroczne dane z przedsiębiorstw przemysłowych są pozytywne. Dyrektorzy ankietowani przez GUS oceniają koniunkturę pozytywnie. Ostatnio tak dobre oceny w styczniu zebrano osiem lat temu.

W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 2,7 (minus 2,6 w grudniu ub. r.). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,3% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,7% (przed miesiącem odpowiednio 12,4% i 15,0%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Przedsiębiorcy sygnalizują, że bieżąca produkcja jest ograniczana w większym stopniu niż w grudniu ub. r., ale w najbliższych miesiącach przewidywany jest jej niewielki wzrost. Portfel zamówień oceniany jest niekorzystnie, podobnie jak w grudniu ubiegłego roku. Prognozy w tym zakresie są pozytywne. Oceny bieżące i przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Sygnalizowane jest nieznaczne zmniejszenie poziomu należności oraz mniej znaczący niż przed miesiącem wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty.

 

Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego w stosunku do zapotrzebowania. W przedsiębiorstwach planowane jest utrzymanie dotychczasowego stanu zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieco szybciej niż prognozowano w grudniu 2016 roku.

 

W styczniu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę mniej negatywnie niż przed miesiącem. Opinie dotyczące koniunktury formułowane przez przedsiębiorstwa średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są bardziej korzystne od zgłoszonych w grudniu ub. r.

 

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 22,8 w styczniu br., plus 15,3 w grudniu ub. r.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 16,5 w styczniu br., plus 10,3 w grudniu ub. r.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 14,5 w styczniu br., plus 8,9 w grudniu ub. r.), pozostałego sprzętu transportowego (plus 13,9 w styczniu br., plus 15,6 w grudniu ub. r.).

 

Negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 5,9 w styczniu br., minus 16,4 w grudniu ub. r.) oraz metali (minus 2,9 w styczniu br., plus 0,2 w grudniu ub. r.).

 

Od wielu miesięcy przedsiębiorcy z większości badanych obszarów gospodarki sygnalizują wzrost znaczenia bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie zmniejszają się problemy wynikające z niedostatecznego popytu.

 

W styczniu 2017 r. przedsiębiorcy swoją pozycję wobec konkurencji na rynku krajowym oceniają nieznacznie negatywnie, podobnie jak przed rokiem. Opinie formułowane przez przedsiębiorców w zakresie ich pozycji wobec konkurencji na rynkach zagranicznych wewnątrz Unii Europejskiej oraz poza nią są w niewielkim stopniu pesymistyczne.

 

Najbardziej niekorzystne oceny, dotyczące pozycji wobec konkurencji na badanych rynkach zagranicznych, gorsze od zgłaszanych przed rokiem, formułują jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób); ich sytuacja uległa pogorszeniu w porównaniu z opiniami zgłaszanymi przed rokiem. Korzystne opinie dotyczące pozycji podmiotu wobec konkurencji na rynku krajowym, choć nieco gorsze od zgłaszanych w poprzednim kwartale, formułują jedynie przedstawiciele podmiotów dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

 

W styczniu br. 9,8% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (8,1% w styczniu ub. r.). W pozostałych jednostkach najczęściej zgłaszanymi barierami są: koszty zatrudnienia (52,8% przedsiębiorstw w styczniu br., 52,4% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku krajowym (47,7% przedsiębiorstw w styczniu br. i 49,4% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (43,4% przedsiębiorstw w styczniu br. i 48,1% w analogicznym miesiącu ubiegłego roku), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (43,0% przedsiębiorstw w styczniu br., 43,1% przed rokiem). Od stycznia 2015 r. stopniowo rośnie znaczenie barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 15,6% w styczniu 2015 r. do 26,7% w styczniu br.) oraz niedoborem pracowników (z 3,4% przed dwoma laty do 13,2% w styczniu br.).

 

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w styczniu br. wynosi 78,7% (przed rokiem 78,4%). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych odnotowują producenci odzieży, mebli, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, skór i wyrobów ze skór oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz metali.

 

W styczniu 15,0% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75,5% jako wystarczające, a 9,5% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 14,5%, 76,8%, 8,7%).

Poleć ten artykuł:

Polecamy