Bezpieczna Flota PZU

Według szacunków policji na polskich drogach śmierć ponosi rocznie ok. 1800 osób pełniących obowiązki służbowe. Najczęstszą przyczyną wypadków jest brawura kierowców flotowych.

To właśnie z myślą o nich powstał projekt Bezpieczna Flota PZU, w ramach którego tylko w tym miesiącu w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Test & Training Safety Centre pod Poznaniem odbędzie się dziewięć szkoleń z bezpiecznej jazdy.

Z jednej strony pośpiech i presja związane z realizacją celów oraz stres spowodowany godzinami spędzonymi za kółkiem. Z drugiej, pewność siebie i przekonanie o wysokim poziomie własnych umiejętności. Jak pokazują dane Polskiego Czerwonego Krzyża, w efekcie kierowcy samochodów służbowych powodują aż 30% wszystkich wypadków drogowych.

– Taka sytuacja jest wynikiem złych nawyków oraz niskiej świadomości kierowców flotowych. Znając podstawowe zasady bezpiecznej jazdy mogą uniknąć wielu groźnych sytuacji, realizując przy tym swoje cele – mówi Piotr Stachowiak, instruktor techniki jazdy z ośrodka Test & Training Safety Centre (TTSC) w podpoznańskich Bednarach.

Zmiana podejścia

Ze względu na charakter pracy kierowcy flotowi stanowią grupę obarczoną szczególnym ryzykiem, dlatego tak ważne są działania zwiększające ich bezpieczeństwo. W ubiegłym roku, w ramach projektu Bezpieczna Flota PZU, intensywne szkolenia w zakresie doskonalenia techniki jazdy przeszło 600 osób, a blisko 400 kierowców zgłębiało wiedzę na temat zagrożeń w ruchu drogowym. Zrealizowano także kursy e-learningowe z bezpieczeństwa dla ponad 800 kierowców.

– Filarem działalności społecznej PZU są programy prewencyjne, w których kluczowe miejsce zajmuje problem wypadków drogowych i zwalczania ich negatywnych skutków społecznych – mówi Przemysław Kulik, główny specjalista w Zespole Sponsoringu, Prewencji i CSR z Biura Marketingu PZU. – Szczególne znaczenie PZU przykłada do kwestii praktycznej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a z racji skali – do sektora flot samochodowych – dodaje.

Poprawa bezpieczeństwa kierowców samochodów służbowych przekłada się również na efektywność funkcjonowania floty. Wyższe umiejętności pracowników pozwalają na ograniczenie wskaźnika szkodowości i tym samym na redukcję kosztów. – Bardziej świadoma jazda kierowców oznacza mniej wypadków i niższe koszty eksploatacji pojazdów. To także większa odpowiedzialność za innych uczestników ruchu drogowego i środowisko, co z kolei wpływa pozytywnie na wizerunek firmy – mówi Katarzyna Siemińska-Kędzia, prezes ośrodka TTSC.

Bezpieczna flota

Program Bezpieczna Flota PZU umożliwia firmom skorzystanie ze specjalistycznych narzędzi edukacyjnych, które dzięki uprzednim badaniom poziomu bezpieczeństwa, w pełni odpowiadają potrzebom przedsiębiorstw. Szkolenia dla pracowników przeprowadzane są w profesjonalnych placówkach, których wyposażenie pozwala im na doświadczenie sytuacji zagrożenia w pełni kontrolowanych warunkach. W Wielkopolsce treningi odbywają się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Test & Training Safety Centre niedaleko Poznania. Tylko w marcu przewidzianych jest kolejne dziewięć spotkań z kierowcami.

Każde ze szkoleń w TTSC rozpoczyna się testem sprawdzającym umiejętności uczestników. – Weryfikacja złych nawyków i błędów popełnianych przez kierowców jest punktem wyjścia do dalszych działań. Na szkoleniach pojawiają się często osoby z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu samochodu, dlatego należy wiedzieć, nad którymi elementami trzeba popracować, by trening przyniósł realne korzyści – mówi Piotr Stachowiak z TTSC.

W ramach treningu kierowcy ćwiczą m.in. jazdę w slalomie, jazdę na trolejach czy też doskonalą technikę hamowania awaryjnego oraz kontrolę auta w wypadku utraty przyczepności. Mimo że trwająca edycja programu Bezpieczna Flota PZU zakończy się dopiero w czerwcu, organizatorzy zapowiadają kontynuację działań.

Poleć ten artykuł:

Polecamy