IT dla drobnicy

IT dla drobnicy

Nowoczesna sieć drobnicowa wymaga szeregu elementów pozwalających na konkurowanie na rynku: efektywne magazyny, nowoczesna flota własna, sprawdzeni podwykonawcy i partnerzy, urządzenia automatyki magazynowej itp. Elementy te stanowią podstawę działania firm spedycyjnych i

System informatyczny wspierający wszystkie elementy aktywności procesów biznesowych sieci stanowi „układ nerwowy” firmy. Nowoczesny system IT powinien – oprócz zapewnienia efektywnego wsparcia dla codziennych działań – w sposób elastyczny wymieniać informacje z otoczeniem i jednocześnie, natychmiast przekazywać informacje o wszelkiego rodzaju odstępstwach od założonych norm i poziomu jakości poszczególnych nadzorowanych przez niego procesów.

Centrum sterowania systemu IT zarządzającego skomplikowanym zagadnieniem efektywnej obsługi przesyłek drobnicowych stanowi moduł optymalizacji i funkcje automatyzacji powtarzalnych czynności z zapewnieniem odpowiednich elementów kontroli.

COMP-WIN od ponad 12 lat rozwija i z sukcesem wdraża modularny zintegrowany system informatyczny SOZ posiadający kompletną funkcjonalność zapewniającą kompleksowe wsparcie w opisywanym powyżej modelu.

Kompleksowe rozwiązanie to przede wszystkim: optymalne planowanie dużej ilości przesyłek, dostarczanie informacji o przesyłkach na każdym etapie ich obsługi, kompletna informacja finansowa (szacowana i rzeczywista), swobodna wymiana danych z otoczeniem firmy, swobodna współpraca ze skanerami, drukarkami etykiet, elementami automatyki magazynowej (wagi, bramy) oraz komputerami pokładowymi w ciężarówkach i urządzeniami mobilnymi kierowców lub kurierów a także współpraca z mapami cyfrowymi.

Do standardowych funkcjonalności systemu należą: obsługa i automatyzacja wprowadzania zleceń z różnych źródeł (WWW, EDI, wprowadzanie ręczne), wycena zleceń, obsługa wielowymiarowych cenników, automatyczne naliczanie kosztów i przychodów na poziomie przesyłki, linii transportowej itp., procesy COD, POD, zautomatyzowane optymalizowane planowanie przewozów, w pełni zintegrowane portale dla klientów i partnerów, automatyczne generowanie faktur i not, automatyzacja rozliczania przewoźników, automatyzacja rozliczeń z partnerami, obsługa przesyłek ADR, dowolny zestaw dokumentacji transportowej i spedycyjnej i wiele innych.

Integracja wszystkich procesów w jednym systemie sprawia iż informacja jednorazowo wprowadzona do systemu jest wykorzystywana we wszystkich modułach.

Centralny element opisywanego „układu nerwowego” to moduł planowania, który zapewnia wyznaczanie optymalnych tras i odcinków transportowych sieci od kolekcji poprzez przewozy międzyterminalowe aż po odcinki dystrybucyjne. Do modułu planowania spływają informacje z modułów wprowadzania zleceń (wewnętrznych i zewnętrznych takich jak webbooking czy moduły EDI) jak również z modułu zarządzania transportem. To tutaj następuje łączenie zleceń w poszczególne trasy. W module następuje również zarządzanie statusami zleceń, tras, przesyłek.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy