Zarządzanie paletami w firmie

Zarządzanie paletami w firmie

rozmowa z Tadeuszem Szlassa, kierownikiem magazynu wyrobów gotowych w INCO VERITAS S.A.
Jakie wyzwania stoją przed działem logistyki firmy o tak zdywersyfikowanej działalności?
 
 
 
Logistyka wymaga koordynacji przepływu surowców oraz produktów...


Jakie wyzwania stoją przed działem logistyki firmy o tak zdywersyfikowanej działalności?

 

 

 

Logistyka wymaga koordynacji przepływu surowców oraz produktów pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami oraz planowania, które zagwarantuje pełną dostępność wyrobów gotowych w magazynach i u odbiorców.

Każdy zakład produkcyjny Grupy Chemii Gospodarczej posiada własne zaplecze magazynowe na zaspokojenie potrzeb związanych z magazynowaniem i dystrybucją wyrobów. Obsługujemy klientów tradycyjnego kanału dystrybucji, jak również z obszaru handlu nowoczesnego. Odwzorowaniem tego podziału w dużej mierze jest wykorzystanie do przewozów dużych firm spedycyjnych (handel nowoczesny) i indywidualnych przewoźników (handel tradycyjny). Taki podział dostawców usług transportowych pozwala na dynamiczne zarządzanie kosztami transportu. Podobnie na optymalizację kosztów wpływa konsolidacja wysyłek poszczególnych grup asortymentowych. Większość wysyłek chemii gospodarczej jest realizowana z lokalizacji Góra Kalwaria, a nawozów z lokalizacji Susz.

Taka struktura organizacji dostaw rodzi za sobą potrzebę funkcjonowania relacji transportowych nie tylko w obszarach: magazyn zakładu – klient, ale również pomiędzy poszczególnymi zakładami produkcyjnymi. W całą strukturę działań logistycznych wpisuje się nierozerwalnie aspekt gospodarki paletami drewnianymi, od której między innymi zależy sprawność realizowanych dostaw wyrobów do wymienionych kanałów dystrybucji. Obecnie miesięczne wolumeny obrotu paletami wahają się w okolicach kilkunastu tysięcy palet miesięcznie.

 

Firma korzysta z wynajmu palet CHEP oraz z tradycyjnego systemu wymiany palet. Co zadecydowało o wprowadzeniu niebieskich palet do łańcucha dystrybucji INCO VERITAS?

 

Tradycyjny system zarządzania paletami jest złożony, a przez to trudny do zarządzania w taki sposób, aby osiągnąć zadowalający efekt ekonomiczny. Problemem są tu przede wszystkim ukryte koszty – poza bezpośrednim kosztem zakupu nośników – do których należą koszty: transportu pustych palet, inspekcji zwróconych przez klientów palet – ocena przydatności do dalszego obrotu, naprawy palet, obsługi klientów, uzgadnianie sald obrotów paletami i terminów odbioru palet, magazynowania pustych palet, utraconych palet.

Te składniki kosztowe powodowały i powodują, że zbilansowanie tak sformułowanego systemu staje się bardzo pracochłonne.

Oferta wynajmu palet CHEP stworzyła perspektywę uproszczenia większości kłopotliwych procesów. Jej przejrzystość i jednoznaczność pozwoliła oszacować koszty wprowadzenia nowego systemu, po konfrontacji tych kosztów z danymi historycznymi wynik analizy w sferze kosztowej, organizacyjnej i formalno – prawnej doprowadziły w konsekwencji do wprowadzenia systemu wynajmu niebieskich palet do łańcucha dystrybucji Inco Veritas S.A.

Współpracę z CHEP prowadzimy od września 2008r. Początkowo około 20% dostaw realizowaliśmy przy udziale wynajmu palet CHEP, a obecnie około 60% dostaw realizowanych jest w paletach 800×1200. W paletach typu 600×800 udział ten wynosi obecnie 100%.

 

Jakie zalety daje wynajem palet?

 

 

Wynajem palet CHEP to przede wszystkim uproszczenie logistyki dostaw wyrobów i poprawa relacji z klientami z powodu braku potrzeby odbioru palet i wcześniejszych uzgodnień sald, pewność i stabilność zaopatrzenia produkcji w palety bez względu na wahania planów produkcyjnych.

Podsumowując sferę kosztową wprowadzonego systemu wynajmu palet, uwzględniając wszystkie sfery wewnętrznych procesów, które ten system upraszcza z całą pewnością można stwierdzać, że jest to profesjonalna satysfakcjonująca usługa na poziomie akceptowalnej ceny.

Z perspektywy „przepracowanego” wspólnie czasu trzeba podkreślić profesjonalizm i wysoki poziom świadczonych usług przez CHEP. Wykładnikiem tego może być fakt, że w całym okresie współpracy, na przestrzeni 2,5 roku tylko raz zdarzył się przypadek opóźnienia dostawy palet o 4 godziny w czasie ekstremalnych warunków pogodowych, gdy największe firmy spedycyjne zawiesiły na kilka dni odbiory wyrobów.

 

Czy istnieją jakieś obszary, które wymagają udoskonalenia wynajmu palet?

 

W mojej ocenie pojawia się potrzeba rozważenia możliwości skrócenia czasu dostawy palet od momentu złożenia zamówienia. Obecnie ten element usługi ma zupełnie inne znaczenie niż dwa lata temu. Znakiem czasu jest skracanie procesów logistycznych zarówno w sferze dostaw jak i produkcji.

 

Rozmawiał: Nina Sobierajska

 

Inco Veritas S.A.

Inco Veritas S.A. Grupa Chemii Gospodarczej, działa na dynamicznym rynku dostawców dóbr z zakresu chemii użytkowej dla gospodarstw domowych. Nazwa firmy jest mniej rozpoznawalna niż brandy produktów znajdujących się w naszym portfolio – a należy do nich między innymi płyn do mycia LUDWIK. Grupa Chemii Gospodarczej jest jednym z największych producentów oraz dystrybutorów wysokiej jakości domowych i przemysłowych środków czystości oraz nawozów ogrodniczych. Działa na polskim rynku od ponad 50 lat. W skład Grupy Chemii Gospodarczej wchodzą zakłady produkcyjne w Górze Kalwarii, Suszu, Borowie i Izabelinie. Produkty chemii gospodarczej łączą w sobie tradycję z najnowszymi technologiami odpowiadającymi światowym standardom.Inco Vritas rozwija nie tylko gamę produktów pod najbardziej znaną polską marką LUDWIK, ale wprowadziła też szereg innych wyrobów, które pozwoliły na dywersyfikację produkcji. Są to wyroby takich marek jak: Flesz, Buwi i Segment, Minos, Automax (w segmencie chemii gospodarczej), Azofoska i Florovit (w segmencie nawozów ogrodniczych) oraz ABE (w segmencie kosmetyków i produktów leczniczych).

Poleć ten artykuł:

Polecamy