Zarządzanie oknami czasowymi

Zarządzanie oknami czasowymi

Od dawna obserwujemy, że czas realizacji staje się jednym z najważniejszych kryteriów oceny i wyboru dostawców, zarówno wśród klientów biznesowych jak i indywidualnych. Z tego powodu, priorytetem staje się eliminowanie wszelkich opóźnień występujących w łańcuchu dostaw. Obszarem...

Dok to miejsce, w którym mogą spotkać się interesy wielu podmiotów: magazynu, firm spedytorskich, transportowych i ich kierowców. Nie zawsze są to interesy zbieżne. Trudność w zarządzaniu dokiem polega na konieczności pogodzenia różnych oczekiwań i możliwości, a także optymalnym rozmieszczeniu operacji w czasie.

 

W celu usprawnienia organizacji załadunków i rozładunków w dokach, powstała wyspecjalizowana grupa systemów informatycznych do zarządzania oknami czasowymi (DS – Dock Scheduling). Znajdują one zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie występuje duże natężenie transportu zewnętrznego, albo gdy przedsiębiorstwo współpracuje z wieloma firmami spedycyjnymi i transportowymi.

 

Zaawansowane systemy wspierające planowanie okien czasowych, pozwalają uwzględnić wymagania i ograniczenia techniczne związane z budową bram i ramp załadunkowych, parametrami pojazdów dostawczych czy dostępnością załogi magazynu.

 

Korzyści z zastosowania systemu zarządzania oknami czasowymi

 

Brak kolejek przy doku przeładunkowym – precyzyjna informacja o terminie obsługi oznacza oszczędność czasu kierowców i efektywniejsze wykorzystanie floty transportowej. W przypadku gdy pojazdy należą do zewnętrznej firmy, sprawna obsługa przy doku ma wpływ na wizerunek i relacje biznesowe z firmami spedycyjnymi i transportowymi.

 

Zarządzanie wąskimi gardłami – system pozwala skojarzyć parametry poszczególnych środków transportu i możliwości doków transportowych. Dzięki temu te pojazdy, które mogą być obsłużone z dowolnego doku , nie będą niepotrzebnie blokować tych dostosowanych na przykład do transportu wielkogabarytowego.

 

Optymalna ilość pracowników na zmianie – oprogramowanie ułatwia synchronizację grafików magazynierów z rzeczywistym zapotrzebowaniem na pracę, związaną z załadunkiem i wyładunkiem towarów. Dzięki temu przedsiębiorstwo unika zarówno opóźnień, jak i nadmiaru pracowników na zmianie.

 

Szybkość planowania – system DS udostępnia szybki dostęp do informacji o planowanych operacjach przeładunku. Dzięki graficznej wizualizacji (wykres Gantta) i wbudowanym szablonom, system znacznie przyspiesza tworzenie i korygowania harmonogramu wizyt w porównaniu z dokumentacją papierową.

 

Komunikacja online – informacja o aktualnym harmonogramie okien czasowych jest dostępna online dla wszystkich zainteresowanych stron. Nie ma więc potrzeby wykonywania dodatkowych i czasochłonnych czynności, takich jak połączenia telefoniczne.

 

Transparentne wizyty – gromadzona w systemie wiedza o przebiegu wizyty podnosi poziom kontroli i bezpieczeństwa zakładu. Rejestrowanie czasu wykonania przeładunku jest szczególnie istotnie w sytuacji, gdy umowy z firmą transportową przewidują kary za nieterminowe przyjęcie.

 

Do grupy odbiorców korzystających z informacji dostarczanych przez system Dock Scheduling, należą przede wszystkim:

  • kontrahenci awizujący dostawy
  • obsługa magazynu
  • firmy spedycyjne i transportowe
  • kierowcy samochodów dostawczych
  • pracownicy portierni

 

Systemy zarządzania oknami czasowymi stwarzają szerokie możliwości integracji, w tym z systemami ERP, zarządzania magazynem (WMS – Warehouse Management System), transportem (TMS – Transport Management System) czy otoczeniem zakładu (YMS – Yard Management System).

 

Systemy Dock Scheduling pozwalają zaoszczędzić czas i uniknąć błędów, które łatwo popełnić przy coraz większym tempie procesów logistycznych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy