W magazynach lekka poprawa

W magazynach lekka poprawa

Drugi budynek w Panattoni Park Wrocław – parku magazynowym na Bielanach Wrocławskich to jedna z czterech w III kwartale tego roku powierzchni magazynowych oddanych do użytku na rynkach regionalnych w Polsce – wynika z najnowszego raportu Colliers International.Raport firmy

Raport firmy doradczej podaje, że ilość powierzchni magazynowych oddawanych do użytku nieco wzrosła w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 roku – na rynkach regionalnych sięga niemal 67 tys. mkw. Są to Centrum Logistyczne Kowale w Gdańsku, Panattoni Park w Czeladzi i Wrocławiu oraz budynek w Gądkach pod Poznaniem wykonany dla firmy H&M. W Warszawie natomiast, dzięki zakończeniu dwóch inwestycji m.in. kolejnej fazy projektu Ideal Idea powierzchnia magazynowa przekroczyła już 2,42 mln mkw.

Wciąż dość wysokie ceny

Czynsze w III kwartale roku ustabilizowały się m.in. we Wrocławiu (2,7 – 3 euro), Krakowie (3,5 – 4,5 euro) i Poznaniu (2,8-3 euro). W innych regionach wciąż spadają o ok. 0,1 euro za mkw. Jak wynika z raportu najwięcej za metr kwadratowy magazynu najemcy zapłacą na rynkach gdzie ilość powierzchni jest ograniczona – czyli np. w Krakowie (powyżej 3 euro za mkw.) oraz w sąsiedztwie centrum Warszawy (4,40 – 5,20 euro za mkw.). Specjaliści z Colliers International przewidują jednak podwyżki już w roku 2011.

Na zamówienie, czyli bez ryzyka

Colliers International wskazuje, że w raportowanym okresie w budowie znajdowało się około 290 tys. mkw. powierzchni magazynowych. Deweloperzy najchętniej budują obiekty BTS, czyli na zamówienie konkretnego inwestora. Spowodowane jest to bardzo dużym wskaźnikiem pustostanów, który w Polsce wynosi aż 17 proc. Najwięcej niewykorzystanej powierzchni magazynowej na terenie kraju znajduje się w II strefie Warszawskiej i sięga 395 tys. mkw. We Wrocławiu wskaźnik pustostanów w porównaniu z zeszłym rokiem spadł z 19,8 do 13,3 proc. Podobnie sytuacja kształtuje się w Poznaniu (spadek z 14,9 proc do 9,7 proc.) oraz na Górnym Śląsku (z 21 proc do 13,4 proc. obecnie).

Wynajmujemy więcej

W skali kraju znacznie lepiej prezentuje się także poziom powierzchni wynajętych w III kwartale – jest wyższy o 55 proc, niż w tym samym okresie przed rokiem. Największą popularnością cieszyły się niewielkie magazyny o powierzchni do 5 tys. mkw. co wynikać może z wysokiego poziomu czynszów.

Poleć ten artykuł:

Polecamy