Szczęśliwa siódemka dla 7R

Szczęśliwa siódemka dla 7R

2017 rok okazał się szczęśliwy dla firmy 7R, która w tym czasie dostarczy na rynek siedem magazynów, tym samym ustanawiając swój własny, historyczny rekord. O tym, co przyniósł 2017 rok i jakie są plany dewelopera na najbliższe miesiące opowiada Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu...

Wszystkie raporty rynkowe wskazują na rekordowe wyniki popytu i podaży, jakie odnotowuje rynek powierzchni magazynowych w Polsce w tym roku. Czy mijający rok był dla 7R równie udany?

Faktycznie sytuacja rynkowa sprzyja deweloperom budującym magazyny na wynajem. Rok 2017 możemy śmiało określić jako najintensywniejszy w dotychczasowej historii spółki 7R. Na rynku magazynowym działamy od dziewięciu lat, ale dotychczas budowaliśmy i oddawaliśmy średnio jeden magazyn rocznie. W tym roku już oddaliśmy do użytku pięć nowych obiektów, a końca dobiegają właśnie budowy dwóch kolejnych. W całym 2017 roku przekażemy więc najemcom aż siedem nowych magazynów o łącznej powierzchni prawie 140 tys. m2. Są wśród nich zarówno budynki typu multi-tenant, jak i obiekty typu BTS, realizowane na specjalne zamówienie klientów i zgodnie z ich szczegółowymi wytycznymi. W naszym portfolio znajduje się 250 tys. m2 powierzchni biurowo-magazynowych. W związku z dynamicznym rozwojem zdecydowaliśmy się także na powiększenie zespołu i otworzenie nowego biura w Warszawie, aby być jeszcze bliżej klientów i móc nadal świadczyć im usługi na najwyższym poziomie. Nowym biurem pokieruje Maciej Krawiecki, który objął stanowisko dyrektora leasingu i jest odpowiedzialny za kierowanie działem komercjalizacji.

 

Skąd taki dynamiczny rozwój firmy w tym roku?

Na nasz dynamiczny rozwój w tym roku składa się wiele czynników. Jednak najważniejszy z nich to pewna dojrzałość biznesowa, którą osiągnęliśmy jako organizacja. Kiedy w 2008 roku zaczynaliśmy budowę magazynu w Gdańsku, musieliśmy się wszystkiego uczyć. Budowaliśmy mniej i wolniej. Poza tym, w przeciwieństwie do naszej konkurencji, nie stał za nami niemal nieograniczony zagraniczny kapitał. W ciągu minionych lat krok po kroku zdobywaliśmy doświadczenie i fundusze na kolejne inwestycje. Widać to w obecnie realizowanych projektach. Ponadto, podobnie jak inni deweloperzy powierzchni magazynowych, korzystamy z obecnej sprzyjającej sytuacji rynkowej.

 

Gdzie w takim razie zrealizowaliście największe inwestycje w tym roku?

Największe zmiany w tym roku zaszły w Parku Logistycznym Kraków Kokotów – Brzegi. Jeszcze rok temu na tym terenie stał jeden magazyn, który w czerwcu 2016 roku posłużył jako zaplecze logistyczne dla Światowych Dni Młodzieży. Tuż obok niego odbywało się spotkanie papieża Franciszka z młodymi pielgrzymami z całego świata. Dziś w tym miejscu stoi już pięć magazynów o łącznej powierzchni ponad 80 tys. m2. Trzy z nich zostały oddane do użytku w II i III kwartale tego roku, a kolejny magazyn (27 tys. m2 powierzchni), zostanie przekazany najemcom jeszcze przed końcem roku. W większości są to obiekty typu multi-tenant przeznaczone dla wielu najemców pod jednym dachem, jeden magazyn to obiekt BTS dla jednego z największych producentów herbaty na świecie – firmy Teekanne.
W ostatnich dniach ruszyły także prace na budowie następnego obiektu o powierzchni ok. 26 tys. m2. Docelowo w Kokotowie powstanie nawet 200 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej.
W tym roku intensywne prace prowadziliśmy także na terenie naszej drugiej flagowej inwestycji – Parku Logistycznego Gdańsk – Kowale, od którego tak naprawdę zaczęliśmy działalność na rynku magazynowym. W połowie roku oddaliśmy tam do użytku piąty magazyn o powierzchni 34 tys. m2, a obecnie dobiega końca budowa szóstego obiektu o powierzchni 18 tys. m2. Oba powstają w ramach partnerstwa JV z Hillwood. Wraz z zakończeniem realizacji szóstego budynku zostanie wyczerpany potencjał zabudowy w Kowalach, a łącznie wszystkie magazyny będą oferować 140 tys. m2 nowoczesnej powierzchni handlowej na wynajem. Nie oznacza to jednak końca naszych inwestycji w regionie. Jako jeden z pierwszych deweloperów dostrzegliśmy potencjał tego miejsca i nadal go widzimy. Dlatego myślimy m.in. o nowych projektach na północy kraju.

 

Wspominał Pan o zrealizowanych w tym roku obiektach BTS – co to za obiekty i gdzie powstały?

W tym roku przekazaliśmy najemcom dwa obiekty typu BTS. Pierwszy z nich to magazyn dla Velvet CARE o powierzchni 20,6 tys. m2, który powstał obok zakładu produkcyjnego firmy w Kluczach. Mimo niestandardowej struktury projektu (jako deweloper odkupiliśmy działkę od najemcy) i konieczności dostosowania obiektu do wymagań klienta (m.in. zwiększenia odporności ogniowej ze względu na rodzaj przechowywanych materiałów), inwestycja zakończyła się miesiąc przed zakładanym terminem i trwała niespełna pół roku. Drugim zrealizowanym przez nas w tym roku obiektem BTS jest już wspominany zakład produkcyjny dla Teekanne o powierzchni prawie 6 tys. m2, który powstał na terenie Parku Logistycznego Kraków Kokotów – Brzegi. W przypadku tego projektu wyzwaniem było wybudowanie zakładu produkcyjnego zgodnie ze standardami obowiązującymi w innych fabrykach firmy w Europie, a także zgodnie z szeregiem wymogów dotyczących produkcji i przechowywania żywności.

 

Jakie, po udanym 2017 roku, macie plany na nadchodzące miesiące?

Wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące będą równie udane. Prognozy rynkowe są dobre, dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość. Oczywiście dalej będziemy koncentrować się na rozwoju Parku Logistycznego Kraków Kokotów – Brzegi – obecnie naszej największej inwestycji. Przede wszystkim dlatego, że widzimy nieustające, bardzo duże zainteresowanie tą lokalizacją ze strony najemców. Chcemy się także rozwijać w nowych lokalizacjach na Śląsku. Pod koniec roku rozpoczęliśmy budowę Beskid Parku w Czechowicach Dziedzicach, gdzie powstaną dwa magazyny na wynajem o powierzchni ok. 30 tys. m2 oraz jednego magazynu w Siemianowicach Śląskich. Przyglądamy się atrakcyjnym lokalizacjom w całym kraju, zarówno w Polsce Centralnej, na Pomorzu, jak i w innych regionach.

 

Dziękuję za rozmowę.

20.11.2017

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy