Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...

Prologis Podsumowuje Rok 2016 w Europie Środkowo-Wschodniej
  •   

14 lutego 2017   Marta Tęsiorowska
Prologis Podsumowuje Rok 2016 w Europie Środkowo-Wschodniej Historyczny poziom zajętości portfolio na poziomie 96,4%
Wynajem 1,8 miliona metrów kwadratowych
Wzrost poziomu inwestycji o 65%
Rozpoczęcie 18 nowych budów
 

Prologis ogłosił dzisiaj pełne wyniki działalności w 2016 roku w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE).

Działalność operacyjna

W minionym roku Prologis wynajął 1,8 miliona metrów kwadratowych powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowe umowy najmu objęły 700 000 metrów kwadratowych, a przedłużone kontrakty wyniosły łącznie 900 000 metrów kwadratowych. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Wskaźnik zajętości portfolio w regionie był na rekordowym poziomie 96,4 procent.

Wielkość portfela Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej na koniec 2016 roku wyniosła 4,5 miliona metrów kwadratowych.

„To był historyczny rok dla Prologis zarówno globalnie, w całej Europie, jak również w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.” - powiedział Martin Polak, senior vice president i szef regionalny Prologis CEE. „Rekordowe wartości osiągnął poziom zajętości portfolio oraz wolumen transakcji najmu. Rownież wysoki był współczynnik utrzymania klienta – czterech na pięciu naszych klientów przedłużyło z nami umowy najmu.”

Działalność inwestycyjna

W 2016 roku Prologis inwestował we wszystkich czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których działa. Firma rozpoczęła budowę 18 budynków o łącznej powierzchni 331 000 metrów kwadratowych - 70 procent stanowiły budynki typu build-to-suit, a 30 procent obiekty spekulacyjne. Poziom inwestycji zwiększył się w stosunku do ubiegłego roku aż o 65 procent. Spółka realizowała swoją strategię selektywnego rozwoju na kluczowych rynkach, charakteryzujących się niskim poziomem pustostanów.

Rozpoczęte inwestycje:

* 56 000 metrów kwadratowych BTS dla firmy Tesco, Prologis Park Galanta-Gan na Słowacji

* 42 200 metrów kwadratowych BTS dla firmy Agata, Prologis Park Piotrków II w Polsce

* 30 300 metrów kwadratowych, umowa przednajmu z firmą z branży handlu detalicznego, Prologis Park Prague-Jirny w Czechach

* 21 700 metrów kwadratowych powierzchni spekulacyjnej, Prologis Park Bratislava na Słowacji

* 21 000 metrów kwadratowych BTS dla firmy Waberer’s, Prologis Park Budapest-Sziget na Węgrzech

Ukończone inwestycje:

* 34 200 metrów kwadratowych BTS dla Sportisimo, Prologis Park Prague-Rudna w Czechach

* 22 300 dla firmy Arvato Polska, Prologis Park Stryków w Polsce

* 21 500 metrów kwadratowych w pełni wynajętej powierzchni spekulacyjnej, Prologis Park Budapest-Sziget na Węgrzech

* 20 500 metrów kwadratowych BTS dla firmy Mall.cz, Prologis Park Prague-Jirny w Czechach

* 11 740 metrów kwadratowych dla firmy Geis, Prologis Park Stryków w PolsceŁącznie firma ukończyła budowę 14 nowych obiektów o powierzchni 251 000 metrów kwadratowych, w tym osiem budynków, których realizacja rozpoczęła i zakończyła się w 2016 roku.

„Rok 2016 był dla Prologis w regionie CEE najbardziej aktywnym od 2008 roku. Niska podaż powierzchni magazynowej wpłynęła na ożywienie nastrojów inwestycyjnych oraz na szybsze podejmowanie decyzji przez klientów w zakresie najmu dostępnych obiektów” - podsumował Martin Polak, senior vice president i szef regionalny Prologis CEE.

Transakcje zakupu

W 2016 roku Prologis nabył M0 Central Business Park na Węgrzech. Dwa w 100 procentach wynajęte budynkio łącznej powierzchni 31 400 metrów kwadratowych stały się częścią Prologis Park Budapest-Sziget. Dodatkowo, spółka kupiła grunt o powierzchni trzech hektarów w Prologis Park Prague D1 East oraz 22,6 hektarów w Prologis Park Bratislava.

Nagrody

Spółka zdobyła dwie nagrody w konkursie Eurobuild CEE Awards 2016 w następujących kategoriach: „Magazynowy Deweloper Roku w CEE” oraz „Najlepszy Manager Nieruchomości Magazynowych Roku w Polsce”, którym została Marta Kostyk, property manager Prologis na Dolnym Śląsku.

Prologis w Polsce

W 2016 roku spółka rozpoczęła w Polsce pięć nowych inwestycji o łącznej powierzchni 96 500 metrów kwadratowych (z czego dwa budynki zostały oddane do użytku w zeszłym roku). Wśród ukończonych obiektów był w pełni wynajęty budynek typu SBU w Chorzowie. Frima uruchomiła również nowy park w Strykowie. Współczynnik zajętości polskiego portfolio wyniósł 94,8 procent.

„Polska jest jednym z głównych rynków rozwoju nieruchomości logistycznych w Europie, zarówno w inwestycjach realizowanych jako build-to-suit, jak i spekulacyjnie. W 2016 roku inwestowaliśmy na kluczowych dla nas rynkach tj. w Polsce Centralnej, Wrocławiu, Szczecinie oraz Chorzowie” - powiedział Paweł Sapek senior vice president & country manager Prologis na Polskę. „Z uwagą obserwujemy jak z roku na rok zmienia się rynek powierzchni magazynowych. Cieszy nas fakt, że branża coraz bardziej docenia przejrzystość transakcji, wysoką jakość realizowanych inwestycji oraz nasze profesjonale usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami” .

Działając aktywnie w czterech krajach w CEE z portfolio operacyyjnym obejmującym 4,5 miliona metrów kwadratowych, Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (stan na 31 grudnia 2016 r.).

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.