Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...

Niepokojące wyniki raportu
  •   

14 grudnia 2017   Tomasz Czarnecki
Niepokojące wyniki raportu Nie wszyscy kierowcy wyposażają swoje auta w odpowiednie ogumienie. Według najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Nokian Tyres znaczny odsetek europejskich kierowców przyznaje, że czasem jeździ na oponach, które nie są dostosowane do pogody i warunków panujących na drodze. Podczas wyboru opon konsumenci z Europy Środkowej kierują się raczej jakością niż ceną.
 

Niepokojącym faktem, który wypłynął dzięki ankiecie Nokian Tyres jest to, że kierowcy są skłonni jeździć na oponach, które nie są dostosowane do warunków jazdy. Na przykład korzystają z opon letnich w sezonie zimowym i na odwrót. Według wyników badania najwyższy odsetek, tj. aż 44%, kierowców przyznających się do okazjonalnej jazdy na niewłaściwych oponach odnotowano we Francji. Najbardziej świadomi w tym względzie są niemieccy kierowcy. Jedynie 23% z nich twierdzi, że czasem jeździ na oponach niedostosowanych do warunków. Włochy, Czechy, Polska i Rumunia – czyli pozostałe kraje uwzględnione w badaniu – znajdują się gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami.

Dziwne zachowania

Ale dlaczego ktoś chciałby narażać bezpieczeństwo wszystkich, jeżdżąc na oponach niedobranych do warunków? W końcu opony sezonowe nadają się do jazdy wyłącznie w okresie, z myślą o którym zostały stworzone. Być może w odczuciu kierowców jest za mało czasu na zmianę opon. Mogą również nie wiedzieć, kiedy należy to zrobić, albo dokonują wymiany zbyt późno. Lub niektórzy z nich przed wymianą ogumienia na nowe chcą osiągnąć jak najwyższy przebieg na dotychczasowych oponach.

- Jestem zaskoczony, że tak wielu europejskich kierowców wciąż nie zwraca uwagi na parametry funkcjonalne opon i nie przestrzega wskazań dotyczących bezpieczeństwa. Jeżdżąc na niedopasowanych oponach, podejmują zbędne ryzyko. Prawdziwa opona zimowa nigdy nie zastąpi opony letniej i na odwrót – opona letnia lub całoroczna nie zapewni tak komfortowej i bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach po mokrej, oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni, jak opona dostosowana do tej pory roku – mówi Martin Dražík, menedżer ds. produktów Nokian Tyres.

Opony całoroczne

Przy pytaniu o najczęściej wybierany typ opony – sezonowy czy całoroczny – odpowiedzi różniły się w zależności od kraju. Wyniki ankiety sugerują, że opony całoroczne największą popularnością cieszą się we Francji i Włoszech, podczas gdy w pozostałych krajach uwzględnionych w badaniu preferowane są opony sezonowe.

Udział opon całorocznych w całym rynku Europy Środkowej w ostatnich latach systematycznie rośnie, jednak opony sezonowe to wciąż najpopularniejszy wybór. Faktem jest, że na większości obszarów osobne opony letnie i zimowe będą najlepszym rozwiązaniem. Jednak w miejscach o umiarkowanym klimacie, gdzie kierowcy chcą cieszyć się bezpieczną jazdą na tych samych oponach przez wszystkie pory roku, opony całoroczne będą doskonałym pomysłem. Na przykład całoroczna opona Nokian Weatherproof od Nokian Tyres zapewnia komfortowe prowadzenie przy każdej pogodzie. Została zaprojektowana z myślą o kierowcach, którzy potrzebują bezpiecznego rozwiązania dostosowanego do jazdy po śniegu i błocie pośniegowym, a przy tym chcą prowadzić samochód latem ekonomicznie i bez wysiłku.

Ocalić życie

Decydując się na zakup opon, większość respondentów bierze pod uwagę przede wszystkim jakość, dopiero później cenę, a na końcu to, czy wybrana opona jest przyjazna środowisku. Pod tym względem wyniki badania przeprowadzonego w wybranych krajach Europy są bardzo podobne, jeśli nie identyczne. Ponad dwie trzecie ankietowanych z Francji, Niemiec, Włoch, Czech, Polski i Rumunii twierdzi, że podczas kupowania opon to jakość odgrywa główną rolę. Tylko jedna czwarta badanych podaje cenę jako najważniejsze kryterium wyboru.

Dobrą wiadomością jest to, że kierowcy najwyraźniej rozumieją, iż na dłuższą metę opona klasy premium będzie bardziej ekonomicznym i bezpieczniejszym wyborem niż model niskobudżetowy. Ponad połowa respondentów uważa opony wysokiej jakości za bezpieczniejsze. Choć bezpieczeństwo jest postrzegane jako wartość sama w sobie, przekonanie to nie zawsze przekłada się na faktyczne działanie.

- Rozumiem, że niektórzy klienci postanawiają kierować się ceną podczas zakupu opon zimowych, a siła nabywcza u każdego z nas jest inna. Jednak podczas wyboru opon zimowych to jakość jest kluczowym elementem. Ogumienie wysokiej jakości jest jak pas bezpieczeństwa – przez większość czasu jej nie potrzebujesz, ale w trudnych chwilach może uratować nie tylko twoje, ale też czyjeś życie – tłumaczy Martin Dražík.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.