Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...

Integracja systemów produkcyjnych i magazynowych
  •   

21 sierpnia 2018   Marek Wiązowski, Quantum Qguar
Integracja systemów produkcyjnych i magazynowych Według przeprowadzonego w tym roku badania Zebra Technologies, do 2023 roku większość dostaw towaru będzie realizowana jeszcze w dniu złożenia zamówienia. Przykładowo, dla firm produkcyjnych oznacza to konieczność dysponowania odpowiednią ilością oferowanego asortymentu. Aby to zapewnić, potrzebna jest bliska współpraca logistyki magazynowej i działu produkcji.
 

Warunkiem dobrej współpracy między tymi dwoma działami, jest zapewnienie szybkiej i precyzyjnej wymiany kluczowych informacji. Oznacza to konieczność synchronizacji systemów informatycznych, które obsługują magazyn i produkcję. Na jakich płaszczyznach, i w jakim celu może przebiegać integracja systemów realizacji produkcji MES (Manufacturing Execution System) i zarządzania magazynem WMS (Warehouse Management System)?

 

 Obszary integracji

Jednym z celów integracji oprogramowania MES i WMS, jest usprawnienie zasilania stanowisk produkcyjnych w materiały i komponenty. Dzięki temu, że system MES zarządza przepływem materiałów w czasie rzeczywistym, możliwe jest zaopatrywanie poszczególnych stanowisk na bieżąco z magazynu, bez potrzeby nadmiernego gromadzenia zapasów przy gniazdach produkcyjnych.

 

Integracja systemów MES i WMS ułatwia obsługę instrukcji materiałowych (BOM – Bill of Materials). W przypadku umieszczenia nowego zlecenia produkcyjnego w systemie MES, program magazynowy automatycznie zarezerwuje potrzebne do jego realizacji materiały, a w razie ich braku zdefiniowane w systemie zamienniki. Szybki przepływ informacji pomiędzy systemami MES i WMS, pozwala lepiej planować i kontrolować poziom zapasów.

 

Współpraca systemu WMS i oprogramowania MES, oznacza również lepszą kontrolę nad materiałami migrującymi pomiędzy magazynem a halą produkcyjną. W praktyce często spotykamy się z sytuacją, że pobrane z magazynu komponenty wracają do niego, jeśli nie zostaną wykorzystane. Bez integracji systemu MES z systemem magazynowym, trudno o wiarygodne informacje na temat aktualnych stanów poszczególnych komponentów.

 

Integracja systemów zarządzania produkcji i magazynem, dostarcza przedsiębiorstwu kompletnej informacji o przepływie surowców przez halę produkcyjną i magazyn. Stanowi to punkt wyjścia do wydajnego doskonalenia strumienia wartości w przedsiębiorstwie. Wgląd w przepływ materiałów, półproduktów i produktów gotowych ułatwia eliminowanie marnotrawstwa, będącego wynikiem przestojów, zbędnych czynności czy nieodpowiedniej ilości zapasó

 

Historia produktu

Dysponowanie szczegółową genealogią produktu, jest szczególnie istotne w przypadku towarów mających duży wpływ na bezpieczeństwo klientów, a więc produktów spożywczych, farmaceutycznych czy kosmetycznych. Posiadanie narzędzi do rejestrowania historii produktu, często jest warunkiem współpracy z przedsiębiorstwami przemysłu wysokiej technologii, w tym z branży automotive.Integracja systemu realizacji produkcji MES i magazynowego WMS, to także krok w stronę utworzenia pełnej historii wytwarzanych produktów.

 

 

Gromadzona wiedza o procesach produkcyjnych, warunkach magazynowania i transportu, pozwala szybko zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości, ustalić ich przyczyny i określić, których sztuk artykułów problem może dotyczyć. Zapobiega to wprowadzeniu wadliwej partii na rynek, ogranicza koszty związane z reklamacjami i zwiększa wiarygodność przedsiębiorstwa.

 

Zmiany na rynku

Przyglądając się kwestii integracji systemów MES i WMS, warto zwrócić uwagę na postępujące zacieranie się granic pomiędzy przedsiębiorstwami produkcyjnymi i dystrybucyjnymi. Przykładem na to mogą być firmy handlowe, tworzące wartość dodaną w oferowanym asortymencie poprzez wykonanie montażu końcowego. Z punktu widzenia oprogramowania, wywołuje to potrzebę skorzystania z funkcji typowych dla systemów MES, kojarzonych jednoznacznie z produkcją.

 

Doskonalenie współpracy między logistyką magazynową i produkcją, stanowi obecnie jeden z ważniejszych kierunków rozwoju przedsiębiorstw. Wyższa integracja tych dwóch obszarów stanowi źródło optymalizacji procesów i poszukiwania oszczędności, ale świadczy też o wychodzeniu naprzeciw obecnym i przyszłym oczekiwaniom klientów.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.