Innowacyjne rozwiązania w obrocie paletami

Innowacyjne rozwiązania w obrocie paletami

„Jeśli ktoś zrozumie obieg palet w logistyce, zrozumie całą logistykę”. To odważne stwierdzenie wypowiedział menedżer pracujący w branży logistycznej od ponad 20 lat. Faktycznie, w wielu firmach, które w związku ze swoją specyfiką mają rozbudowany obszar logistyki, jak również w...

Można śmiało postawić tezę, że przy bardzo złożonych procesach logistycznych, gdy w łańcuchu dostaw uczestniczy nawet kilkanaście niezależnych podmiotów, tradycyjny model polegający na zwrocie palet jest bardzo nieefektywny i stwarza wiele problemów operacyjnych. Jednym z rozwiązań jest funkcjonujący na rynku od dość dawna tzw. pooling palet, w którym zwykle używa się palet drewnianych, z tą różnicą, że nośniki wydzierżawiane są klientom, a kwestią rozliczeń bilansów paletowych pomiędzy kontrahentami zajmuje się podmiot wydzierżawiający. Mamy tu więc do czynienia z wynajmem palet, a nie z ich sprzedażą. To rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety, ale również wiele minusów. W praktyce, biorąc pod uwagę również aspekt finansowy, sprawdza się ono w przypadku dużych graczy, czyli wielkich sieci handlowych oraz liderów rynku FMCG.

Analizując obecne trendy, można dostrzec, że rynek palet idzie jednak w innym kierunku. Coraz większy przepływ towarów odbywa się przy użyciu palet jednorazowych. Dotyczy to zwłaszcza dystrybucji do punktów końcowych. Funkcjonuje już cała gama tego typu rozwiązań: palety drewniane, tekturowe, plastikowe oraz nośniki, w których wykorzystuje się innowacyjne metody łączenia ze sobą różnego typu materiałów.

Palety „zrób to sam”

Do tych ostatnich zalicza się propozycja oferowana przez szwedzki Losotech. Ta mała firma z miejscowości Borås stworzyła unikalny sposób łączenia elementów plastikowych, stanowiących stopę palety, z blatem wykonanym z mocnej tektury. O innowacyjności tego rozwiązania stanowią właśnie kwestie technologiczne. Połączenie blatu i stóp jest na tyle mocne, że zapewnia stabilność nośnika oraz jego odporność na wszelkie operacje logistyczne, takie jak foliowanie w automatycznych owijarkach, przenoszenie przy pomocy taśmociągów, ładowanie przy użyciu standardowych wózków widłowych itd. Do wszywania stóp paletowych w tekturowy blat służy opracowana przez Losotech maszyna: nieskomplikowana w budowie, a przy tym niezawodna prasa, która przy pomocy opadających „młotków” zakotwicza stopy paletowe w tekturze. Firma oferuje kilka rodzajów maszyn, od prostych, manualnych urządzeń, po rozwiązania w pełni automatyczne.

Kolejną cechą wskazującą na unikalność rozwiązania proponowanego przez Szwedów jest elastyczność, jeśli chodzi o rodzaj produkowanych palet. Po pierwsze, w zależności od potrzeb można produkować standardowe palety, półpalety, czy ćwierćpalety, ale również tzw. palety over-size (2400 mm x 800 mm, 1600 mm x 1200 mm). Dystrybutorzy mogą więc dowolnie sterować wielkością nośników, a także innymi ich parametrami: system pozwala na wszywanie różnej liczby stóp, zależnie od tego, jaką nośność ma posiadać przygotowywana paleta. Według producenta obciążenie dynamiczne jednej stopy to 187 kg, a więc stosownie do potrzeb aplikuje się odpowiednią liczbę nóżek: od 4 do 9 przy standardowym wymiarze palety. Trzecim obszarem elastyczności, jeśli chodzi o konfigurację palety, jest rodzaj tektury używanej jako blat.

Czy tradycyjny model obrotu paletami jest na miarę dzisiejszej logistyki?

 

Najbardziej unikalną cechą jest jednak model biznesowy, jaki stosuje Losotech. Firma mocno podkreśla, że nie jest producentem palet. Co więc oferuje? Losotech sprzedaje plastikowe stopy paletowe oraz użycza w formie odpłatnego najmu maszyny do produkcji palet. Ma również w swojej ofercie blaty tekturowe, ale pozostawia klientowi dowolność kupowania blatów od niezależnych dostawców. W praktyce więc podmiot, który zdecyduje się na rozwiązanie Losotech, sam produkuje palety w zależności od potrzeb. Na pierwszy rzut oka wydaje się to uciążliwe i mało przekonujące, ale po dokładnej analizie nabiera sensu zarówno z punktu widzenia operacyjnego, jak i ekonomicznego.

2000 palet na 18 mkw.?

Po pierwsze, powierzchnia potrzebna do przechowywania wszystkich elementów systemu Losotech jest nieporównywalnie mniejsza od tej niezbędnej do składowania tradycyjnych palet. Według szacunków przedstawionych przez Losotech, materiały przeznaczone do wyprodukowania 2 tys. palet zajmują około 8 mkw., zaś na maszynę potrzeba dodatkowo 10 mkw., wliczając w to już miejsce dla osoby ją obsługującej oraz przestrzeń na wyprodukowane palety. Druga zaleta wiąże się z opisaną powyżej elastycznością w zakresie konfigurowania przygotowywanych nośników. Ponieważ koszt palety determinowany jest przez liczbę stóp oraz rodzaj blatu, klienci Losotech, optymalizując te elementy, mogą znacząco zredukować jednostkową cenę palety. Kolejnym plusem jest masa samych nośników. Paleta o wymiarach 1200 mm x 800 mm wykonana przy użyciu technologii Losotech waży niecałe 2 kg, podczas gdy europaleta tej wielkości ma masę około 25 kg. Nietrudno wyliczyć, że na jednym w pełni załadowanym samochodzie ciężarowym można zaoszczędzić około 760 kg ładunku. Do tego dochodzi oczywiście aspekt związany z higieną pracy: dużo łatwiej jest pracownikowi przenosić paletę wielokrotnie lżejszą.

Ostatni, niemniej ważny aspekt, to ekologia. Utylizacja palet Losotech jest dużo prostsza niż utylizacja jednorazowych palet drewnianych. Odzyskane materiały (plastik i karton) mogą być poddane recyklingowi razem z innymi surowcami wtórnymi i nie wymagają dodatkowych zabiegów.

Palety jednorazowe – dla kogo?

Ze względu na specyfikę są to palety typowo dystrybucyjne. Jest to optymalne rozwiązanie w przypadku wysyłki towaru z centrum logistycznego do klienta końcowego (sklepu lub osoby fizycznej). W Szwecji coraz częściej po jednorazowe palety sięgają podmioty, które wysyłają do klientów towary o dużych gabarytach, np. producenci i dystrybutorzy mebli czy sprzętu RTV/AGD, a także firmy z branży e-commerce. Kolejnym, sporym obszarem zastosowania palet Losotech są ekspozytory sklepowe, tzw. standy, do których wykorzystuje się szczególnie półpalety lub ćwierćpalety. Dzięki użyciu rozwiązania Losotech standy są od razu przystosowane do przewożenia wózkami paletowymi w sklepach i nie ma potrzeby stawiania ich na dodatkowych paletach.

Jak to się sprawdza w praktyce?

Tak jak każdy produkt, propozycja firmy Losotech również ma swoje wady. O problemy pojawiające się przy zastosowaniu tego rozwiązania zapytaliśmy Andreasa Ekberga z Royal Design Group (RDG), która jest dużym graczem w dystrybucji produktów wykończenia wnętrz. RDG prowadzi głównie dystrybucję internetową i używa palet Losotech od 2016 roku. Ekberg przyznał, że największe trudności pojawiały się na początku wdrażania systemu. Przyzwyczajenia pracowników magazynów, w szczególności operatorów wózków widłowych, mających wcześniej do czynienia tylko z paletami drewnianymi, powodowały, że w fazie wdrożenia palety Losotech ulegały uszkodzeniu. Wymagało to dokładnych szkoleń dla pracowników, którzy w niedługim czasie przekonali się do nowego systemu, dostrzegając również jego korzyści dla swojej pracy.

Podobną opinię wyraża Stefan Johansson, prezes i założyciel Losotechu. Według niego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie wdrożenia nowego systemu poprzez szkolenia dla zarządzających magazynem i dla pracowników obejmujące wszystkie aspekty systemu, praktyczne wskazówki dotyczące obchodzenia się z paletami, a także sposób działania i obsługę maszyny do produkcji palet. Johansson przyznaje, że większość firm po przezwyciężeniu początkowych trudności, bardzo szybko dostrzega niewątpliwe zalety tego rozwiązania. Dlatego Losotech rekomenduje zainteresowanym podmiotom co najmniej miesięczny okres testów w celu zidentyfikowania wszystkich pojawiających się problemów i zaradzenia im. Większość firm, które przeprowadziły takie miesięczne testy, decyduje się na współpracę z Losotech na zasadach komercyjnych.

Na chwilę obecną Losotech oferuje swoje rozwiązania w większości krajów Europy, poczynając od Szwecji, przez Niemcy, Włochy, kraje Beneluksu, Wielką Brytanię, aż po Turcję. Od początku tego roku polska firma LOG-IT stała się wyłącznym przedstawicielem firmy Losotech w Polsce. Zainteresowanych paletami Losotech firma zaprasza do kontaktu z Pawłem Siwirskim, dyrektorem zarządzającym Log-It (pawel.siwirski@losotech.com) oraz do odwiedzenia strony LOG-IT.pl lub profilu firmowego Losotech Polska na Linkedin (https://www.linkedin.com/company/losotech-polska/).

Jak co roku firma będzie też obecna na największych targach branży opakowań, Fach-Pack w Norymberdze w dniach 24-26 września 2019 roku. Odwiedzając jej stoisko (nr 9-601 i 9-345) będzie można zobaczyć, jak działa maszyna do produkcji palet i samemu wyprodukować przykładową paletę.

 

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy