GS1 – jedyny standard spójny na całym świecie

Z różnorodnymi standardami spotykamy się w każdej dziedzinie naszego życia. Często jesteśmy obligowani do ich przestrzegania, np. przez zapisy prawne, a często stosujemy je z własnej woli, bo czerpiemy z tego dodatkowe korzyści. Inaczej rzecz ujmując, standardy często nas

Przyglądając się standardom wprowadzanym przez różne instytucje, trudno znaleźć jeden wspólny, obowiązujący na całym świecie. Wzorcem jeśli chodzi o międzynarodowe organy wprowadzające rozmaite procedury, normy i standardy jest chyba Unia Europejska, która od lat próbuje ujednolicać prawo wspólnotowe.Takich standardów nie znajdziemy jednak w innych ważnych dziedzinach gospodarki, np. na rynku oprogramowania komputerowego, o czym boleśnie przekonują się użytkownicy oprogramowania opensourcowego. Innym przykładem „utrudniania” życia poprzez brak standardów są nawet różne jednostki miary – większość świata posługuje się metrycznymi, lecz znaczna jego część uznaje inne jednostki anglosaskie.

Okazuje się jednak, że jest jeden spójny na skalę światową standard. Jest to system GS1, który pozwala na zarządzanie procesami logistycznymi pomiędzy kontrahentami bez względu na ich kraj pochodzenia. Obecnie z systemu GS1 korzysta ponad miliard przedsiębiorstw na całym świecie, a dzięki rozwiązaniom, które wprowadza, możliwe staje się efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw w skali międzynarodowej i międzybranżowej. Podstawą funkcjonowania systemu GS1 jest jednoznaczna i unikalna w skali światowej identyfikacja elementów biorących udział w procesach logistycznych. Identyfikacja ta opiera się o kody kreskowe, RFID, ponadto GS1 określa standardy bezprzewodowej komunikacji oraz odpowiednią synchronizację pomiędzy łańcuchami dostaw.

Jakie firmy stosują standardy GS1? Okazuje się, że mogą je stosować zarówno duże jak i małe przedsiębiorstwa w ponad 20 zidentyfikowanych sektorach (min. FMCG, logistyka, wojsko). Generalnie – przedsiębiorstwa i instytucje, w których zachodzą procesy logistyczne i trzeba sprawnie zarządzać łańcuchem dostaw. W praktyce przedsiębiorstwo nie stosujące standardów GS1 eliminuje się całkowicie z rynku.

Jakie są perspektywy rozwoju standardu GS1? Jeżeli chodzi o nośniki informacji to z pewnością dojdzie do szybkiego rozwoju technologii RFID. Technologia RFID daje wiele dodatkowych korzyści niedostępnych dla kodu kreskowego, a wynikających z radiowej formy odczytu informacji, czyli braku konieczności „widzenia” etykiety przez czytnik. Taka forma kodowania danych nosi nazwę elektronicznego kodu produktu i w ramach systemu GS1 została opracowana za pomocą standardu GS1 EPC (Electronic Product Code).

Technologia RFID w ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności. Wiele firm wdraża systemy RFID w logistyce, nie korzystając z rozwiązań standardowych. Takie same działania były podejmowane w początkowej fazie wdrażania standardu GS1 opartego na kodach kreskowych. Rzeczywistość pokazała jednak, że tylko pełna zgodność z globalnym standardem pozwala na czerpanie korzyści z jego stosowania. Podobnie jest z technologią RFID. Biorąc pod uwagę, że w wielu aplikacjach tagi RFID zastąpią kody kreskowe, bardzo istotne jest, aby wdrożenie systemów logistycznych pracujących w oparciu o technologię RFID bazowało od razu na standardach GS1 EPC.

Poleć ten artykuł:

Polecamy