DocStopy wkraczają do Polski

DocStopy wkraczają do Polski

W Polsce rozpoczęła się realizacja programu DocStop. Jego głównym celem jest zapewnienie opieki medycznej kierowcom ciężarówek i autobusów. Punkty informacyjne o pomocy medycznej będą się znajdowały w pobliżu stacji paliw i parkingów oznaczonych logo DocStop. Pracownicy obsługi...

W Europie Zachodniej warunkiem skorzystania z DocStop dla polskich kierowców jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

 

Choroba jest zagrożeniem

W większości zawodów, gdy pracownik jest chory – po prostu nie przychodzi do pracy. Nie jest to możliwe w przypadku kierowcy zawodowego, gdy w drodze dopadnie go grypa lub inna dolegliwość zdrowotna. Wówczas nie może sprawnie wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Jak wówczas ma sobie radzić?

Wykaz DocStopów znajduje się na stronie www.docstop-online.eu lub pod numerem infolinii: 01805-112024

Jeżeli nie może pokonać słabości, a musi jechać – stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Nawet jeśli kierowca znajdzie na własną rękę punkt medyczny, to będzie miał kłopot z bezpiecznym zaparkowaniem pojazdu ciężarowego, bo niewiele jest parkingów dostępnych dla ciężarówek. W 2009 r. zakończyły się kłopoty kierowców ciężarówek z poszukiwaniem placówek medycznych podczas przejazdu przez Niemcy, bo tam powstały pierwsze DocStopy i stamtąd wywodzi się idea ich tworzenia.

Dariusz Kardas, redaktor naczelny kwartalnika „Prawo w Transporcie” – wielokrotny prelegent na naszych konferencjach i autor artykułów w Truck&Business Polska – został oficjalnie upoważniony do powołania, organizacji i prowadzenia w Polsce stowarzyszenia „DocStop dla Europejczyków” (DSDE).

Uroczystość przekazania dokumentów odbyła się we Fryburgu 20 grudnia 2011 r., a z ramienia niemieckiego stowarzyszenia DSDE uroczystość uświetnili swoją obecnością członkowie zarządu Stowarzyszenia DocStop w Niemczech: Rainer Bernickel i Martin Hottinger.

 

Infolinia mózgiem DocStop

Jednym z partnerów przedsięwzięcia jest niemiecki ADAC Truck Service, który obsługuje w Niemczech infolinię DocStop o numerze 01805 112 024. Personel obsługujący tę infolinię przekazuje osobie telefonującej informacje o najbliższym punkcie DocStop oraz numer telefonu gabinetu lekarskiego lub szpitala, który przyłączył się do inicjatywy, a jest stosunkowo łatwo dostępny dla kierowcy z punktu, w którym aktualnie on się znajduje.

Punkty pomocy medyczne znajdują się w Niemczech zwyczajowo przy stacjach paliw, zjazdach z autostrad lub przy serwisach dla pojazdów ciężarowych

Założeniem jest, że w pobliżu miejsca w którym kierowca może otrzymać niezbędną pomoc dostępne są miejsca parkingowe dla samochodów ciężarowych, a personel serwisowy pomaga kierowcom w znalezieniu lekarza w danym regionie.

Korzystne jest także posiadanie i stosowanie oprogramowania map&guide, które od marca 2009 r. zawiera wszystkie punkty DocStop na terenie Niemiec. Personel obsługujący infolinię posługuje się wieloma europejskimi językami. Osoby szukające pomocy podają serwisowi jedynie swoje aktualne położenie i kierunek jazdy, po czym zostaje im wskazana najbliższa praktyka lekarska wraz z numerem telefonu.

– Wkrótce mają pojawić się pierwsze punkty medyczne w Polsce i zapewne partnerzy akcji, którzy będą chcieli wesprzeć tą inicjatywę. Jednakże równie mocno co na partnerów biznesowych, liczymy na pomoc ze strony polskiego rządu tak, aby dostęp do pomocy medycznej dla kierowców samochodów ciężarowych w naszym kraju stał się łatwiejszy – mówi Dariusz Kardas.

 

DocStopy przy parkingach

Punkty pomocy DocStop znajdują się w Niemczech zwyczajowo przy zjazdach z autostrad lub w punktach serwisowych dla pojazdów ciężarowych. Zdaniem Rainera Bernickela, europejskiego urzędnika zajmującego się bezpieczeństwem drogowym i inicjatora organizowania DocStopów przy głównych drogach w Niemczech, takie punkty medyczne pozwolą kierowcom, w razie potrzeby, skorzystać z pomocy lekarskiej po wcześniejszym, bezpiecznym zatrzymaniu pojazdu na parkingu dla ciężarówek.

Nad utworzeniem takiego systemu pomocy medycznej zastanawiano się w Niemczech już w połowie minionej dekady. Dalsze ignorowanie konieczności pomocy medycznej dla kierowców pojazdów ciężarowych, oznaczałoby brak odpowiedzialności również za innych użytkowników dróg. Tak powstała idea stworzenia projektu DocStop, ułatwiającego kierowcom zawodowym dostęp do pomocy medycznej. W celu jego realizacji powstało w Niemczech stowarzyszenie DocStop, które rozpoczęło działalność w lipcu 2007 r. Zasada funkcjonowania takiego punktu pomocy medycznej polega na tym, że lekarze dyżurni służący w DocStopach muszą mieszkać w odległości od nich nie większej niż 4 km, by w każdej chwili nieść pomoc kierowcom. Zobowiązani są udzielić porad medycznych zaraz po zgłoszeniu się do nich kierowcy.

Aktualnie funkcjonuje w Niemczech kilkaset DocStopów. W przyszłości punkty DocStop będą dostępne na terenie Wielkiej Brytanii i Holandii, a w dalszej perspektywie – w całej Unii Europejskiej. W Niemczech do projektu DocStop przystąpiło ponad 160 lekarzy, prowadzących swoje praktyki medyczne lub mieszkających w odległości do 4 km od stacji benzynowych lub parkingów oznaczonych logo DocStop.

Poleć ten artykuł:

Polecamy