Czasem lepiej nie walczyć

Czasem lepiej nie walczyć

Nie tylko wysokość odszkodowania, ale również możliwość ewentualnego kontynuowania sporu w sądzie zależą od sposobu zakończenia postępowania odszkodowawczego zależy. Wpływ na to czy sprawa szybko znajdzie swój finał, ma także sama procedura jej finalizacji.Sposób na

Sposób na dochodzenie swoich roszczeń poprzez złożenie powództwa sądowego to jedyna możliwa droga, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma woli do polubownego zakończenia sporu i permanentnie odmawia wypłaty należnego odszkodowania. Sprawę w postępowaniu sądowym możemy rozpocząć, jeśli TU w sposób wyraźny odpisze nam w kolejnej odpowiedzi, że sprawa z ich punktu widzenia uległa zakończeniu. Niniejsza deklaracja jest ostateczna i dalszych roszczeń można dochodzić na drodze sądowej. Tu drobna uwaga – od tego momentu należy liczyć bieg przedawnienia.

Postępowanie intencyjne

Towarzystwo ubezpieczeniowe ogłasza rozstrzygnięcie w postaci decyzji, ale nie jest to decyzja w rozumieniu prawnym i nie można jej zaskarżyć. Wydaje ją ekspozytura lub tzw. centrum likwidacyjne, a odwołać się od niej można do oddziału okręgowego. To postępowanie intencyjne, co oznacza, że możemy wznowić sprawę, jeżeli nie upłynął termin przedawnienia. TU musi wydać decyzję do 30 dni od zgłoszenia szkody lub 14 dni od usunięcia wątpliwości.

Ten 14-dniowy termin daje TU możliwość przeciągania sprawy. Teoretycznie sprawę dotyczącą OC należy zakończyć w ciągu maksymalnie 90 dni (oprócz spraw o wyłudzenie odszkodowania, zgłoszonych w prokuraturze). Niekiedy sprawa ciągnie się przez pół roku, rok, a nawet dłużej. Niestety, taką procedurę należy przeprowadzić, aby mieć komplet dokumentów do potencjalnego procesu lub ugody. Kiedy procedura jest zbyt długa, można napisać skargę do Rzecznika Ubezpieczonych, zarządu towarzystwa, ale niewiele to daje. Takie działanie ma sens dopiero, jeżeli sprawa oprze się o sąd.

Obniżenie odszkodowania

Zanim do tego dojdzie, istnieje alternatywa zawarcia ugody z towarzystwem. Ugoda skutkuje obniżeniem odszkodowania i rezygnacją z dalszych roszczeń. Tym samym zamyka dalszą drogę sporu w procesie cywilnym. Zawiera dużo precyzyjnych klauzul, dlatego lepiej przed podpisaniem dokumentów skorzystać z pomocy specjalisty, który odpowiednio wspomoże nasze działania. Kwotę wypłacaną przez TU uzgadniają obie strony sporu, tak więc umiejętność negocjacji i targowania się jest bardzo istotna.

Fot. Fotolia

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy