Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...

CROSS-DOCKING a magazynowanie
  •   

16 grudnia 2011   Tomasz Guzewski
CROSS-DOCKING a magazynowanie Cross-docking jest to nowoczesna struktura organizacyjna logistyki, która opiera się na przeładunku kompletacyjnym. Istotą jego działania jest zebranie towarów z wielu punktów, albo przeciwnie: odbieranie przesyłek z określonego punktu, by móc dostarczać go potem do jednego odbiorcy (w pierwszym przypadku) lub zorganizować dystrybucje do różnych miejsc (rozwiązanie drugie). Proces ten charakteryzuje się tym, że towar nie musi być składowany w magazynie.
 

Możemy powiedzieć, że cross-docking jest to element dystrybucji, w którym towar dostarczany do magazynu nie jest w nim składowany, lecz od razu przygotowuje się go do dalszej wysyłki. Dzięki wyeliminowaniu procesu magazynowania, możemy znacznie zredukowanie koszt dystrybucji. Proces ten wymaga dokładnego zsynchronizowania wszystkich procesów przyjmowania i wydawania towarów. Wyróżniamy trzy podstawowe formy cross-dockingu: przeładunek kompletacyjny, przeładunek bezpośredni, interdokowanie.

Formy cross-dockingu

Przeładunek kompletacyjny ma miejsce przy szybkiej przesyłce produktów w formie gotowej do wysyłki, pomiędzy dostawcami a klientami. Taka strategia magazynowania uwzględnia fakt, związany z obsługą produktów generującą koszty. Eliminuje ona etap składowania zapasu w magazynie. Przeładunek kompletacyjny redukuje wydatki na obsługę i magazynowanie, powoduje zminimalizowanie ilości przestojów produktu na drodze od produkcji do miejsca przeznaczenia.Przeładunek bezpośredni zmniejsza koszty przenoszenia, operacyjne i stan magazynowy. Dlatego ta metoda logistyczna jest stosowana w różnych branżach, najczęściej w dystrybucji żywności. Początkowo przeładunek bezpośredni wykonywany był wyłącznie przez przemieszczanie towarów bezpośrednio z jednej ciężarówki na drugą. Obecnie metodą tą można obsługiwać większe i bardziej złożone operacje. Centra dystrybucji razem z przeładunkiem bezpośrednim wykorzystują systemy automatyczne do składowania tymczasowego, sortowania i konsolidacji materiałów przychodzących do wysyłki.Interdokowanie to przeładowywania towarów z ciężarówek centrum dystrybucji na samochody dostarczające towar bezpośrednio do sklepów, hurtowni.

Trzy poziomy cross-dockingu

Cross-docking pełnych palet jest to forma gdzie pełne palety jednorodnego wyrobu są kierowane bezpośrednio do odbiorcy. Metoda ta jest użyteczna tylko do produktów o dużej objętości.Cross-docking zamówień skompletowanych przez dostawcę jest to rzadka forma przeładunku kompletacyjnego. Na producencie spoczywa obowiązek skompletowania i wysłania palety, którą można będzie dostarczyć bezpośrednio do odbiorcy. Wymagane jest by producent znał zapotrzebowanie każdego np. sklepu, hurtowni.Cross-docking z kompletacją w punkcie przeładunkowym to najczęściej stosowanaforma cross-dockingu. Polega na dostarczaniu pełnych palet do Centrum Dystrybucyjnego, gdzie pobierane z tych palet produkty wykorzystywane są do skompletowania zamówień konkretnego sklepu, hurtowni. Palety nie do końca rozdysponowane przechowywane sa jako zapas obrotowy i wykorzystywane następnego dnia.

 

Podsumowując możemy powiedzieć, że jest to dobry sposób na redujcje kosztów zwiazanych z magazynowaniem i składowaniem. Ale z drugiej strony jest to proces wymagajacy zgrania wielu poszczególnych etapów tego procesu i dużej synchroniazcji.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.