Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...

Branża produkcyjna — wyzwania i szanse
  •   

5 stycznia   Robert Lubandy - Lubandy Logistic Services
Branża produkcyjna — wyzwania i szanse Czym się różni projekt w branży produkcyjnej od projektu w logistyce? O ile w branży logistycznej procesy magazynowe, czy też transportowe, są naturalnym sposobem wytworzenia przychodu, to w firmach produkcyjnych logistyka (magazyn) postrzegana jest jedynie jako źródło kosztów. Już ta różnica w percepcji logistyki rzutuje przebieg każdego projektu w zakładzie o profilu produkcyjnym. Jak zmienić tę optykę?
 

Czym się różni projekt w branży produkcyjnej od projektu w logistyce? O ile w branży logistycznej procesy magazynowe, czy też transportowe, są naturalnym sposobem wytworzenia przychodu, to w firmach produkcyjnych logistyka (magazyn) postrzegana jest jedynie jako źródło kosztów. Już ta różnica w percepcji logistyki rzutuje przebieg każdego projektu w zakładzie o profilu produkcyjnym. Jak zmienić tę optykę?

 

Przykładem zmiany w stosunkach pomiędzy kluczowymi działami przedsiębiorstwa może być podejście na zasadzie „klient— usługodawca”. W ten sposób można „uczulić" kolegów obu działów na poprawnie działające procesy na łączu pomiędzy halą magazynową i halą produkcyjną. Wspólne określanie wskaźników efektywności - procesów w całości — pozwoli na dalsze zacieśnianie relacji i właściwe podłoże do realizacji wspólnych projektów, np. w logistykę procesów, a nie logistykę w znaczeniu „magazyn” lub „produkcja”.

 

Jakie są różnice w przebiegu planowania i realizacji projektów logistycznych w zakładach produkcyjnych? Jednym z kluczowych elementów prowadzenia projektu dla produkcji jest zrozumienie jej potrzeb I przełożenia ich na procesy przepływu towarowego. Już na etapie analizy danych należy wyszczególnić wskaźniki, które są wskaźnikami istotnymi również dla produkcji czy montażu. Typowym przykładem jest wykorzystanie przestrzeni hal produkcyjnych zgodnie z zasadami „wąskiej organizacji" i wobec tego ograniczenie stref przechowywania materiału do niezbędnego minimum dla utrzymania ciągłości produkcji. Tak więc procesy bazujące na metodach„ just-in-time” lub „just-in-sequence" będą wymuszały właściwą sekwencję dostaw do gniazd produkcyjnych. To z kolei wymusi planowanie nowego magazynu pod kątem technik umożliwiających szybką zmianę strumienia dostaw wraz z jego uporządkowaną kolejnością zgodną z programem produkcyjno-montażowym.

 

Nie wystarczy więc jedynie zaplanować odpowiednio gęsto rozłożonych regałów paletowych (projekt magazynu i jego powierzchnia w przedsiębiorstwach produkcyjnych zawsze będzie ograniczana na rzecz produkcji), ale konieczne jest np. zaplanowanie odpowiedniego systemu poboru o wystarczającej wydajności (spiętrzenia!), ale również odpowiedniej elastyczności, tak aby szybko reagować na zmiany planów i nie doprowadzić do przestoju linii produkcyjnych.

To ciągłe „zapatrzenie" w kierunku produkcji powoduje czasami, iż planowanie logistyczne w tej branży wymaga wnikliwej oceny obu działów, przy uwzględnieniu wzajemnych zależności. Wymaga również skupienia uwagi na kluczowych dla nich wskaźnikach, które nierzadko są wzajemnie się wykluczające lub przeciwstawne. Tak np. produkcja będzie zainteresowana maksymalną dostępnością komponentów (zatrzymania linii) przy jednoczesnym minimalnym zapasie zamrożony magazynowym (koszty operacyjne - zamrożony kapitał obrotowy).

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.