Lekka poprawa koniunktury w przemyśle

Lekka poprawa koniunktury w przemyśle

GUS przekazał dane na temat aktualnej koniunktury w przemyśle. Ankietowane przedsiębiorstwa oceniają w sierpniu koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż przed miesiącem i przed rokiem.

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 7 (plus 6 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 11%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

W sierpniu bieżący portfel zamówień oceniany jest korzystnie, podobnie jak przed miesiącem. Optymistyczne oceny krajowego oraz nieznacznie pesymistyczne – zagranicznego portfela zamówień są zbliżone do zgłaszanych w lipcu. Od maja br. odnotowuje się niewielkie spowolnienie wzrostu bieżącej produkcji. Aktualna sytuacja finansowa jest oceniana nieznacznie negatywnie, podobnie jak w czerwcu i lipcu bieżącego roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowywany jest nieco szybszy wzrost należności, natomiast opóźnienia płatności za sprzedane produkty w niewielkim stopniu zmniejszają się.

 

Prognozy dotyczące portfela zamówień oraz produkcji są bardziej korzystne od formułowanych w czerwcu i lipcu br., a sytuacji finansowej utrzymują się w tym okresie na zbliżonym poziomie. Nadal zgłaszane są nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Od czerwca przedsiębiorcy przewidują niewielkie redukcje zatrudnienia. W najbliższych miesiącach ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać na dotychczasowym poziomie.

 

W sierpniu przedsiębiorstwa średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) oceniają koniunkturę bardziej korzystnie niż lipcu. Oceny koniunktury formułowane przed podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) są pozytywne, po nieznacznie negatywnych opiniach sprzed miesiąca.

 

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 20 w sierpniu, plus 15 w lipcu – oceny te są bardziej korzystne niż w sierpniu ostatnich sześciu lat), wyrobów farmaceutycznych (plus 19 w sierpniu, plus 21 w lipcu – oceny te są bardziej korzystne niż w sierpniu ostatnich dwóch lat), mebli (plus 18 w sierpniu, plus 10 w lipcu – oceny te są bardziej korzystne niż w sierpniu ostatnich siedmiu lat), papieru i wyrobów z papieru (plus 16 w sierpniu, plus 12 w lipcu), metalowych wyrobów gotowych (plus 16 w sierpniu, plus 11 w lipcu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 15 w sierpniu, plus 16 w lipcu – od kwietnia br. oceny koniunktury utrzymują się na zbliżonym poziomie), pozostałego sprzętu transportowego (plus 15 w sierpniu, plus 10 w lipcu).

 

Negatywne oceny koniunktury zgłaszają jedynie producenci odzieży (minus 15 w sierpniu, minus 18 w lipcu).

Poleć ten artykuł:

Polecamy