Dynamika produkcji znowu wyhamowała

Dynamika produkcji znowu wyhamowała

GUS przedstawił dane na temat produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu. Po dość udanym czerwcu wzrosty znów wyhamowały i nie spełniły oczekiwań analityków. Nadal spadają ceny producentów.

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w lipcu br. o 3,8% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 2,4%) i o 1,3% niższa w porównaniu z czerwcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,9% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i pozostała na tym samym poziomie w porównaniu z czerwcem br.

 

W stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 7,1%, wyrobów z metali – o 6,3%, mebli – o 5,7%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 5,5%, urządzeń elektrycznych – o 5,2%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,2%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,9%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 4,7%.

 

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 3,3%, napojów – o 3,1%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 2,0%.

 

GUS podał też dane za całe półrocze. W okresie styczeń-lipiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,4% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,2%.

Poleć ten artykuł:

Polecamy