Koniunktura przemysłowa bez zmian

Koniunktura przemysłowa bez zmian

Nastroje producentów w lipcu pozostają dobre. Jak podaje GUS w najnowszym komunikacie, koniunktura w przetwórstwie przemysłowym nie zmieniła się.

W lipcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 6 (podobnie jak w czerwcu). W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11%. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

W lipcu bieżący portfel zamówień oceniany jest korzystnie, nieznacznie lepiej niż przed miesiącem, co jest efektem nieco bardziej optymistycznych ocen krajowego oraz mniej pesymistycznych – zagranicznego portfela zamówień. Od maja br. odnotowuje się nieznaczne spowolnienie wzrostu bieżącej produkcji.

 

Aktualna sytuacja finansowa od marca br. jest oceniana coraz mniej pesymistycznie. Zarówno niewielki wzrost należności, jak i nieco bardziej znaczący – opóźnień płatności za sprzedane produkty, utrzymują się na poziomie zbliżonym do zgłaszanego w czerwcu. Od trzech miesięcy zmniejsza się powoli optymizm prognoz dotyczących portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej (w zakresie portfela zamówień i produkcji przewidywania z lipca są zbliżone do formułowanych miesiąc wcześniej). Nadal zgłaszane są nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Od czerwca przedsiębiorcy przewidują niewielkie redukcje zatrudnienia. Na najbliższe miesiące zapowiadany jest nieznaczny spadek cen wyrobów przemysłowych.

 

W lipcu przedsiębiorstwa średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) oceniają koniunkturę bardziej korzystnie niż czerwcu. Oceny koniunktury formułowane przed podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) są nieznacznie negatywne, po pozytywnych opiniach sprzed miesiąca.

 

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 21 w lipcu, plus 17 w czerwcu – oceny te są bardziej korzystne niż w lipcu ostatnich trzech lat), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 16 w lipcu, plus 14 w czerwcu – od kwietnia br. oceny koniunktury utrzymują się na zbliżonym poziomie), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 15 w lipcu ostatnich trzech lat), drewna i wyrobów z drewna (plus 15 w lipcu, plus 9 w czerwcu), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 12 w lipcu, plus 18 w czerwcu – odnotowywana od początku roku poprawa ocen koniunktury, od czerwca uległa zahamowaniu).

 

Negatywne oceny koniunktury zgłaszają jedynie producenci odzieży (minus 18 w lipcu, minus 17 w czerwcu – w porównaniu z lipcem ostatnich sześciu lat oceny koniunktury są w bieżącym miesiącu najbardziej pesymistyczne) oraz metali (minus 5 w lipcu, minus 8 w czerwcu).

Poleć ten artykuł:

Polecamy