FA Krosno podwaja moce produkcyjne

FA Krosno podwaja moce produkcyjne

FA Krosno kończy w tym roku inwestycje, które podwoją moce produkcyjne jej fabryk podzespołów motoryzacyjnych. Zamówień w branży przybywa jednak tak szybko, że spółka już planuje kolejne wydatki na badania rozwój oraz prace nad nowymi technologiami dla motoryzacji.

Firma swój udział w europejskim rynku części zamiennych szacuje na 20 proc. – Pracujemy 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę i nie nadążamy z zamówieniami, mamy też problem z dostarczaniem – mówi agencji informacyjnej Newseria Leszek Waliszewski, prezes zarządu FA Krosno. – Dużo inwestujemy, zwiększamy moce produkcyjne. Pod koniec tego roku podwoimy moce produkcyjne, dzięki czemu będziemy mogli trochę odetchnąć.

 

Firma dostarcza części m.in. do fabryk Fiata, Scanii oraz Mana. Jej wyroby: amortyzatory, gazowe sprężyny i sprzęgła trafiają też na rynek części zamiennych i są używane praktycznie we wszystkich samochodach europejskich. FA Krosno ma ponad 20 proc. rynku części zamiennych w Europie. Sprzedaje swoje części głównie w Europie, jednak dostarcza je też na inne kontynenty, m.in. do Brazylii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych oraz Turcji.

 

– Myślę, że wykorzystamy te moce produkcyjne w ciągu najbliższych 2-3 lat – szacuje Leszek Waliszewski. – Już teraz pracujemy nad następnym programem inwestycyjnym, planujemy dalszy rozwój. Mamy dział badawczo-rozwojowy i mamy zamiar go rozbudowywać, gdyż w dzisiejszych czasach w motoryzacji, zwłaszcza gdy się dostarcza do rynku pierwszej zabudowy, do koncernów samochodowych, trzeba bardzo dużo inwestować w badania i rozwój.

 

Spółka jest firmą rodzinną, zatrudnia ponad 250 osób. Jak ocenia jej prezes, perspektywy dla rynku motoryzacyjnego są korzystne, więc FA Krosno myśli o dalszym rozwoju przedsiębiorstwa.

 

– Nie chcę mówić w bezwzględnych liczbach, natomiast w zeszłym roku i w tym roku około 20 proc. naszych przychodów idzie na inwestycje. W następnych też będą to znaczące sumy. Korzystamy z trzech programów dofinansowania unijnego. W następnym programie też będziemy się starać, żeby z Innowacyjnej Gospodarki dostać dofinansowanie do tych inwestycji: do badań, rozwoju i programu inwestycyjnego.

Poleć ten artykuł:

Polecamy