Centra dystrybucyjne Amazon z certyfikatem BREEAM

Centra dystrybucyjne Amazon z certyfikatem BREEAM

W obiektach magazynowych Amazon zakończono proces certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM. Zarówno inwestycja we Wrocławskich Bielanach, jak i podpoznańskich Sadach otrzymały ocenę na poziomie VERY GOOD. To pierwsze obiekty tak duże obiekty z certyfikatem BREEAM w Polsce.

Zrealizowane przez Panattoni Europe centra logistyczne we Wrocławskich Bielanach i podpoznańskich Sadach dla firmy Amazon, zyskały finalny certyfikat BREEAM Intenational.

 

Wielokryterialny system oceny funkcjonowania budynku w jego otoczeniu, przyznawany przez Building Research Establishment (BRE), potwierdził założenia inwestycyjne poczynione jeszcze na etapie projektu. Opinia końcowa dla każdego z obiektów wypadła bardzo dobrze z oceną na poziomie VERY GOOD. To pierwsze dwa certyfikaty w Polsce przyznane inwestycjom o tak gigantycznej powierzchni – każdy z obiektów Panattoni Europe dla firmy Amazon osiągnął ponad 123 000 m², ulokowanych na 27 ha działkach każdy. Trzeci obiekt, aktualnie budowany przez Panattoni dla Amazona w Czechach, również jest w trakcie procesu certyfikacyjnego BREEAM.

 

Ocena na poziomie VERY GOOD dla centrów logistycznych Panattoni Europe dla firmy Amazon w Poznaniu i Wrocławiu wyniosła 57,4 proc.. Tak wysoka nota możliwa była dzięki skrupulatnej realizacji inwestycji przez dewelopera, inteligentnemu systemowi zarządzania budynkiem (BMS), który integruje wszelkie instalacje w obiektach, czy zastosowaniu w nich rozwiązań środowiskowych, takich jak: podwyższona izolacyjność ścian i dachów, a także szczelność budynków. Ponadto, dzięki nowoczesnym instalacjom technologicznym możliwy był proces rekuperacji, czyli odzysku ciepła za pomocą wymienników obrotowych. Obiekty wyposażone są w oświetlenie LED i czujniki ruchu w strefie intensywnych zmian ruchu (pick towery), czujniki ruchu w węzłach sanitarnych, a zanieczyszczenie oświetlenia terenu poza działką zostało ograniczone. Nie zabrakło również maksymalnego ograniczenia zużycia wody, czy przewagi ogrzewania gazowego w obiekcie. Inwestorzy zadbali również o odpowiednią gospodarkę odpadami podczas budowy, a także o szeroką gamę lokalnych gatunków roślin w celu wtopienia centrów dystrybucyjnych w naturalne środowisko, a także budki dla ptaków.

Poleć ten artykuł:

Polecamy