Koniunktura przemysłu w październiku bez zmian

Koniunktura przemysłu w październiku bez zmian

GUS zaprezentował dane dotyczące koniunktury przemysłowej w październiku. Nastroje producentów nie zmieniły się w stosunku do września - wskaźnik jest taki sam jak miesiąc temu.

W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3, podobnie jak we wrześniu. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 12%. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

W październiku bieżący portfel zamówień oceniany jest pozytywnie, na co wpływają korzystne opinie dotyczące krajowego portfela zamówień. Zagraniczny portfel zamówień jest oceniany mniej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu. Bieżąca produkcja jest zwiększana, po niewielkim spadku odnotowanym we wrześniu. Sytuacja finansowa jest oceniana mniej negatywnie niż w ubiegłym miesiącu. Nieznacznie wzrastają należności; opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną w stopniu zbliżonym do odnotowanego we wrześniu. Stan zapasów wyrobów gotowych oceniany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny w stosunku do zapotrzebowania.

 

Oczekiwania dotyczące portfela zamówień są nieznacznie negatywne. Przyszła produkcja może rosnąć w niewielkim stopniu, wolniej niż zapowiadano przed miesiącem. Przewidywania w zakresie sytuacji finansowej są nieznacznie pesymistyczne, wobec korzystnych prognoz formułowanych od lutego 2015 roku. W najbliższych trzech miesiącach może utrzymywać się dotychczasowy stan zatrudnienia. Dyrektorzy jednostek przewidują spadek cen wyrobów przemysłowych.

 

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 25 w październiku, plus 20 we wrześniu – oceny te są bardziej korzystne niż w październiku ostatnich czterech lat), mebli (plus 18 w październiku, plus 19 we wrześniu – oceny te są bardziej optymistyczne niż w analogicznym miesiącu poprzednich siedmiu lat), papieru i wyrobów z papieru (plus 18 w październiku i we wrześniu – oceny te są bardziej korzystne niż w październiku ostatnich pięciu lat). Równie korzystne oceny są zgłaszane przez zajmujących się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 20 w październiku, plus 16 we wrześniu).

 

Negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 10 w październiku, minus 13 we wrześniu) i metali (minus 2 w październiku, plus 3 we wrześniu).

 

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w październiku bieżącego i ubiegłego roku wynosi 79%. Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych odnotowują producenci mebli, odzieży, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, urządzeń elektrycznych, skór i wyrobów ze skór oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów farmaceutycznych, wyrobów z gumy, metali, artykułów spożywczych, napojów i tytoniu.

Poleć ten artykuł:

Polecamy