Mercedes partnerem 29. Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR

Mercedes partnerem 29. Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR

28 sierpnia w warszawskiej Stacji Mercedes zorganizowano spotkanie poświęcone przygotowaniom do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR 2014, które odbędą we wrześniu br. w Krakowie oraz o programowi budowy otwartych parków treningowych dla kierowców aut ciężarowych.

Partnerem strategicznym obu projektów jest Mercedes-Benz Polska.

 

Gośćmi spotkania byli Bogusława Barbara Zimmer, wydawca „Polskiego Truckera”, wiceprezeska Stowarzyszenia „Klub Polskiego Trakera”, należącego do największej światowej organizacji kierowców zawodowych UICR; Grzegorz Haładus z fundacji Trans.org, organizatora projektu Truckers Life oraz Przemysław Rajewski, dyrektor działu samochodów ciężarowych Mercedes-Benz Polska. Gościem specjalnym wydarzenia była Iwona, Trucking Girl, Blecharczyk, ambasadorka programu Truckers Life, a zarazem kierowca zawodowy.

 

− Polski rynek sprzedaży samochodów ciężarowych w Polsce przeżywa dobry okres, chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem wystąpił spadek, gdyż obowiązuje już standard Euro 5 i Euro 6. Mercedes ma znakomite samochody, niezawodne, ekonomiczne, wszystkie silniki dostosowane do Euro 6, w sprzedaży od 2012 r. Dzięki temu zostaliśmy partnerem Mistrzostw Świata UICR w Krakowie − powiedział Przemysław Rajewski.

 

Bogusława Barbara Zimmer o Mistrzostwach. Zawody odbędą się w 3 kategoriach – safety driving, economy driving, cargo security. Kwalifikacje i start podnoszą umiejętności kierowców oraz ich pozycję na rynku pracy. Polska należy do UICR od 2005 r. Powierzenie organizacji 29. MŚ w uznaniu zasług dla środowiska kierowców oraz sukcesów polskich kierowców na poprzednich mistrzostwach.

 

„Mamy świetnych kierowców, a zatem nie umiejętności zdecydują, ale szczęście – trzeba życzyć polskim kierowcom szczęścia w Krakowie” – podkreśliła B. Zimmer. Inauguracja Mistrzostw odbędzie się na rynku w Niepołomicach, prezentacja najpiękniejszych ciężarówek świata, czyli Mercedesów oraz spotkanie 500 najlepszych kierowców z Europy, Ameryki i Afryki. Zawody zaplanowano na wyznaczonych trasach 26 i 27 września – liczą się czas, precyzja i ekonomia.

 

W przypadku przekroczenia limitu czasu – dyskwalifikacja. Poza jazdą odbędą się także testy z przepisów dotyczących jazdy, pierwszej pomocy oraz innych uregulowań. W kategorii cargo – kierowcy muszą znaleźć usterki w ładunku i przygotować samochód do jazdy, kierowcy autobusów będą szukać usterek w autobusie i przygotowywać go do jazdy.

 

Zawody zostaną rozegrane na terenie wokół Muzeum Lotnictwa w Krakowie Puchary to wyrzeźbione w soli ciężarówki i autobusy – wręczy je Prezydent UICR. W Polskiej drużynie nie ma kobiety, gdyż trakerki zajmowały w poszczególnych kategoriach 4. miejsca, a do drużyny wchodziły pierwsze trzy osoby.

 

Wystartują też młodzicy – do 25. roku życia. Prawdopodobnie Polacy będą sami – nie zgłoszono innych młodych kierowców. W 2012 r., w RPA, Polacy nie startowali ze względu na brak sponsorów. W Austrii partnerem polskiej reprezentacji był Mercedes i tak jest także w tym roku – sponsor strategiczny całej imprezy. Kategorie indywidualne i zespołowe:

· A („solo”) ciężarówka do 18 t,

· B autokar turystyczny,

· C („zestaw”) ciągnik z naczepą,

· D („tandem”) samochód ciężarowy z przyczepą,

· E („uczniowie”) młodzi adepci zawodu w wieku do 25 lat, samochody ciężarowe do 7,5 t,

· F („furgon”) samochód dostawczy 3,5 t.

 

Dziś UICR troszczy się przede wszystkim o kondycję psycho-fizyczną trakerów. Przykładem takiego projektu jest współpraca Mercedes-Benz z organizacją Trans.org z Wrocławia. Truckers Life ukierunkowany jest na poprawę zdrowia fizycznego kierowców, co przekłada się także na ich kondycję psychiczną. Ma to decydujące znaczenie dla wykonywanej pracy.

 

Projekt przedstawił Grzegorz Haładus z fundacji Trans.org, organizatora projektu Truckers Life. Jest to organizacja non-profit, działająca na rzecz ciężarowego transportu drogowego.

 

Kierowcy zawodowi to jedna z największych grup zawodowych w Europie. Według danych Instytutu Transportu Drogowego w Polsce mamy 700 tys. kierowców, a w UE – 38 mln kierowców.

 

W roku 2011 Warszawski Uniwersytet Medyczny przeprowadził badania i ocenił potrzeby zdrowotne zawodowych kierowców. 70% kierowców cierpi na choroby układu kostno-stawowego, 40% – choroby sercowo-naczyniowe, a 32% – schorzenia układu pokarmowego. Główną przyczyną kłopotów zdrowotnych kierowców jest stres zawodowy (presja czasu), siedzący tryb życia, niewłaściwy wypoczynek, zła dieta. Skutki – 80% kierowców cierpi na nadwagę i otyłość, a w tym 32% – otyłość I stopnia, najgroźniejszą, prowadzącą do kalectwa.

 

Trans.org postanowił pomóc kierowcom eliminować przyczyny złego stanu zdrowia dzięki realizacji projektu Truckers Life. Ambasadorką projektu jest Iwona Blecharczyk, Trucking Girl, zawodowy kierowca od 3 lat.

 

Współpraca z Krakowską Akademią Sportu i Fitnessu – fachowa pomoc trenerów pozwala opracować specjalistyczny program ćwiczeń dla kierowców. Kluczem są odpowiednie narzędzia dla kierowców, aby żyli aktywniej, aby odpoczywali aktywnie w trakcie pauz. Powstał projekt siłowni trakingowych zlokalizowanych w miejscach często odwiedzanych przez kierowców, na parkingach, gdzie spędzają krótkie i dłuższe pauzy.

 

Pierwszy tego typu obiekt w Polsce i w Europie powstał na dużej stacji benzynowej BP w okolicy Świebodzina, przy drodze 92. Jest tam 5 podwójnych urządzeń treningowych, na których może ćwiczyć 10 kierowców. Dzięki temu kierowcy mogą aktywnie wypocząć i poprawić koordynację ruchową swego organizmu.

 

Dzięki współpracy z Mercedesem powstaną kolejne obiekty do ćwiczeń dla kierowców pod patronatem lokalnych dealerów M-B. Jest już porozumienie w sprawie 5 kolejnych parków treningowych w całej Polsce – przy dużych stacjach benzynowych dla ciężarówek. W trakcie uzgodnień są 2 następne obiekty.

 

Oprócz siłowni, parków treningowych, które pomogą kierowcom wypracować zdrowe nawyki, Trans.org przeprowadzi akcję edukacyjną wśród kierowców dotyczącą zasad zdrowego odżywiania oraz zmiany stylu życia, mając do dyspozycji podstawowe wyposażenie własnego ciągnika siodłowego.

 

Powstały ulotki z ćwiczeniami, które można wykonywać także w kabinie ciężarówki. Prezentuje je Iwona Blecharczyk, Trucking Girl, ambasadorka akcji. Przygotowano także film instruktażowy z ćwiczeniami. Celem jest podnoszenie świadomości kierowców, zmiana nawyków na dobre. Prowadzone są warsztaty z zasad zdrowego żywienia. Najbliższe w Krakowie, podczas MŚ – Strefa Zdrowego Kierowcy, będą maszyny treningowe, pokaz ćwiczeń oraz porady trenerów Truckerslife. Porady żywieniowe oraz specjalne masaże lecznicze.

 

Trans.org chce za kilka lat oddać 1000 siłowni dla kierowców w całej Europie.

 

Iwona Blecharczyk, „Trucking Girl”, ambasadorka akcji Truckers Life, powiedziała: „ Od 3 lat jest zawodowym kierowcą samochodu ciężarowego, realizuję trasy w Europie, głównie do Hiszpanii. Od ponad roku firmuję akcję Truckers Life dla zdrowia wszystkich kierowców”.

 

Paweł Zaremba – trener projektu Truckers Life. Fizyk, zawodowy kierowca od 37 lat, były reprezentant Polski w zapasach.

 

„Europa wypada blado w porównaniu z USA, gdzie stacje benzynowe są lepiej zorganizowane, przystosowane dla kierowców, a nie wyłącznie dla klientów”.

 

Kierowcy potrzebują wiadomości, aby zmienić tryb życia. Pozwoli im to uniknąć schorzeń prostaty, kręgosłupa – odcinek lędźwiowy oraz szyjny, jelit, a także postępującego niedokrwienia mózgu. Gimnastyka oraz profilaktyka są kluczowe, gdyż zgodnie z niemieckim przysłowiem „nie trzeba być mechanikiem, aby być kierowcą i nie trzeba być lekarzem, aby być zdrowym”. Wielogodzinne siedzenie za kółkiem zatyka przewód pokarmowy, ustaje trawienie, pojawiają się duże problemy jelitowe. Dieta jest kluczowa.

 

Piotr Zaremba pracował już z kierowcami karetek pogotowia. Wystarczy doprowadzić do zmian w jednej grupie zawodowej, a inne zaczną ją naśladować. W USA i Kanadzie moda na zdrowy styl życia wyszła od kierowców, którzy zaczęli startować w zawodach crossfitowych i mają V-sylwetkę, co jest przykładem dla innych.

 

Na zakończenie spotkania Trucking Girl pokazała ćwiczenia dla kierowców na urządzeniach parku treningowego obok Stacji Mercedes – pod fachowym nadzorem i z komentarzem trenera Zaremby.

Poleć ten artykuł:

Polecamy