Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym w lipcu

Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym w lipcu

GUS opublikował aktualne dane na temat koniunktury gospodarczej. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lipcu oceniany jest korzystnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat, ale nieco gorzej niż w czerwcu.

Oceny bieżącej i przyszłej produkcji oraz prognozy portfela zamówień są pozytywne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w poprzednim miesiącu.

 

W lipcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5 (w czerwcu plus 7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 12% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Oceny bieżącego portfela zamówień są negatywne, na co wpływa spadek zagranicznego portfela zamówień przy niewielkim wzroście krajowego portfela zamówień. W najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać nieznacznego spowolnienia wzrostu portfela zamówień. Diagnozy i prognozy produkcji są pozytywne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w czerwcu.

 

Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Niewielkie tempo wzrostu należności od kontrahentów jest zbliżone do sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nadal nieznacznie negatywnie, odpowiednie pozytywne prognozy są mniej korzystne od formułowanych w czerwcu. W najbliższych trzech miesiącach zatrudnienie może zmniejszyć się w niewielkim stopniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą spadać.

 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego w lipcu zgłaszają w większości pozytywne oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci wyrobów z gumy (plus 19 – podobnie jak przed miesiącem), urządzeń elektrycznych (plus 18 – wzrost o 4 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), pozostałego sprzętu transportowego (plus 15 – wzrost o 4 p. proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 15 – wzrost o 1 p. proc.), wyrobów farmaceutycznych (plus 14 – wzrost o 1 p. proc.). Negatywnie koniunkturę oceniają głównie producenci odzieży (minus 11 – spadek o 3 p. proc.), metali (minus 3 – spadek o 4 p. proc.) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (minus 3 – spadek o 5 p. proc.).

 

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w lipcu br. wynosi 78% (przed rokiem 75%). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych odnotowują producenci skór i wyrobów ze skór, odzieży, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, urządzeń elektrycznych oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych, artykułów spożywczych, napojów i tytoniu, wyrobów z gumy.

 

W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u przedsiębiorców zajmujących się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji oraz producentów metali, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep. W lipcu 14% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 9% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 16%, 71%, 13%).

Poleć ten artykuł:

Polecamy