BASF uruchomił fabrykę w Środzie Śląskiej

BASF uruchomił fabrykę w Środzie Śląskiej

Firma BASF uruchomiła 18 lipca 2014 r. swój nowy zakład produkcji katalizatorów spalin do samochodów na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Środzie Śląskiej w pobliżu Wrocławia.

W uroczystym otwarciu wzięli udział liczni przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, w tym wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina oraz członek zarządu BASF, dr Hans-Ulrich Engel.

 

Budowa nowego zakładu o powierzchni 40 tys. m², największego w Europie obiektu BASF przeznaczonego do produkcji katalizatorów spalin, zaczęła się w końcu 2012 r. Początkowa inwestycja wyniosła 90 milionów euro. Eksploatację próbną podjęto w kwietniu 2014 r., a od ubiegłego miesiąca pracują dwie linie produkcyjne. Na tym etapie zakład zatrudnia ponad 100 osób.

 

Zostanie on rozbudowany, przez co ogólna suma inwestycji wzrośnie do ok. 150 mln euro. Kiedy do 2016 r. uruchomionych zostanie dziesięć planowanych linii produkcyjnych katalizatorów spalin do samochodów osobowych i ciężarowych, BASF planuje zatrudnić w oddziale w Środzie Śląskiej ok. 400 osób.

 

Katalizatory spalin produkowane w Środzie Śląskiej stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikiem benzynowym, a także samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym, w celu spełnienia wymagań surowszych norm emisji spalin Euro 6/VI.

 

— Uruchomienie tego nowego zakładu produkcyjnego jest ważnym uzupełnieniem naszej globalnej sieci wytwórczej nowoczesnych technologii służących kontroli emisji — mówi Kenneth Lane, prezes działu katalizatorów BASF. — Wiemy, że coraz surowsze normy emisji spalin są istotnym czynnikiem wzrostu dla naszej działalności. Nasza inwestycja w Środzie Śląskiej pozwoli nam uzyskać moce produkcyjne potrzebne do możliwie najbardziej efektywnego obsłużenia wzrastającego popytu klientów.

 

W zakładzie w Środzie Śląskiej produkowane są m.in. przeznaczone do użytku w pojazdach systemy do selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), rozwiązania supernowoczesnej selektywnej redukcji katalitycznej na filtrze (SCRoT), a także katalizatory rozpadu ozonu marki PremAir.

 

— Z uwagi na atrakcyjność położenia i pozytywny rozwój sytuacji ekonomicznej Polska jest dla BASF korzystnym miejscem dla inwestycji — mówi dr Joachim Meyer, Dyrektor Centrum Biznesowego BASF na Europę Środkową. — Ten nowy zakład umocni naszą pozycję dostawcy innowacyjnych rozwiązań na rynki w Europie Środkowej.

Poleć ten artykuł:

Polecamy