Produkcja rośnie wolniej

Produkcja rośnie wolniej

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w czerwcu br. o 1,7% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 2,8%) i o 0,1% niższa w porównaniu z majem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,4% wyższym w porównaniu z majem br.

 

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu. W większości z nich wzrost ten był jednak wolniejszy od notowanego przed miesiącem, co mogło być związane z osłabieniem dynamiki sprzedaży produkcji przemysłowej na eksport. W czerwcu 2014 roku obserwowano wzrost produkcji m.in. mebli – o 10,2%, metali – o 9,1%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 8,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 6,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 4,4% oraz wyrobów z metali – o 4,0%.

 

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 13,5%, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 6,9%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 6,7%, pozostałego sprzętu transportowego – o 5,6% oraz wyrobów farmaceutycznych i urządzeń elektrycznych – po 3,1%.

 

W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,3% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 0,4%.

 

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w czerwcu 2014 r ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu Obniżono ceny w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (o 0,5%) oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 0,1%) W przetwórstwie przemysłowym ceny pozostały na poziomie zbliżonym do zanotowanego w maju br Spadły ceny min w produkcji maszyn i urządzeń, papieru i wyrobów z papieru (po 0,5%), wyrobów z metali, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (po 0,4%), chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (po 0,3%), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, urządzeń elektrycznych, mebli (po 0,2%) Niższe były również ceny produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, pozostałego sprzętu transportowego, wyrobów farmaceutycznych oraz wyrobów tekstylnych (po 0,1%).

 

Wzrosły natomiast ceny min. w produkcji artykułów spożywczych, napojów, odzieży, skór i wyrobów skórzanych (po 0,1%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,2%), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 0,5%), produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 0,6%) oraz metali (o 0,7%). W sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę zanotowano wzrost cen o 0,1%

Poleć ten artykuł:

Polecamy