Przepisy o e-usłudze z podpisem prezydenta

Przepisy o e-usłudze z podpisem prezydenta

17 kwietnia prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzającą e-usługę „Historia pojazdu”. Dzięki temu każda osoba zainteresowana kupnem pojazdu używanego zarejestrowanego w Polsce będzie mogła sprawdzić bezpłatnie w internecie dane samochodu, np. informację o ważności OC.

Nowelizacja zakłada, że każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać szerszy dostęp do informacji i danych o pojeździe zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), bez konieczności wykazania „uzasadnionego interesu” i składania wniosku. Dane te będzie można otrzymać za pośrednictwem internetu, bezpłatnie i natychmiast. Jedynie wybrane podmioty, np. organy ścigania, będą mogły uzyskać pełne informacje o właścicielu lub posiadaczu pojazdu.

Po podaniu: numeru VIN, daty pierwszej rejestracji i numeru rejestracyjnego będzie można uzyskać informacje i dane o pojeździe, które pomogą w jego ocenie przed podjęciem decyzji o kupnie. Będą to m.in. marka, typ, model, rok produkcji, data pierwszej rejestracji w kraju, informacja o badaniach technicznych. Będzie można także sprawdzić, ilu było poprzednich właścicieli pojazdu, czy nie jest on zgłoszony jako kradziony lub wycofany z ruchu. Dostępne będą także dane techniczne: pojemność i moc silnika, średnie zużycie paliwa, emisja dwutlenku węgla, itp. Podana zostanie informacja o ważności ubezpieczenia OC.

W rezultacie e-usługa zmniejszyć ma ryzyko, że kupiony pojazd będzie inny niż deklarowany przez sprzedającego. Nowe rozwiązanie stopniowo wymusi na sprzedających (komisach, dilerach, właścicielach) przekazywanie rzetelnych i wiarygodnych informacji o pojazdach, a w konsekwencji podawanie ich realnej wartości. W efekcie zwiększy się bezpieczeństwo i jakość obrotu autami używanymi, wzrośnie też konkurencja między podmiotami zajmującymi się ich obrotem na rynku wtórnym. Podobne rozwiązanie istnieje w wielu krajach Unii Europejskiej, np. w Wielkiej Brytanii, Szwecji i na Litwie.

„Historia pojazdu” to pierwsza z katalogu usług, nad którymi pracuje MSW z Centralnym Ośrodkiem Informatyki, w ramach projektu CEPiK2.0. Kolejne e-usługi będą wprowadzane systematycznie do 2016 roku.

Poleć ten artykuł:

Polecamy