Jeszcze więcej herbaty z Mokate

Jeszcze więcej herbaty z Mokate

Zgodnie z danymi publikowanymi przez GUS, rocznie w Polsce zużywa się około 35 tys. ton suszu herbacianego. Po przetworzeniu ponad 40 procent gotowych herbat trafia na eksport. Kupują ją nie tylko mieszkańcy Europy, Australii i Ameryki; wytwarzane w Polsce herbaty trafiają również do Chin i Japonii.

Według danych ministerstwa rolnictwa w międzynarodowej wymianie handlowej produktami rolno-spożywczymi w ubiegłym roku wyniki Polski były rekordowe. Dane za dziesięć miesięcy 2012 roku pokazują, że sprzedaliśmy produkty rolno-spożywcze za sumę 14,2 mld euro. Natomiast dodatnie saldo obrotów za dziesięć miesięcy ubiegłego roku wyniosło 3,2 mln euro, podczas gdy za cały 2011 rok wyniosło 2,6 mln euro. Jak ocenia ministerstwo rolnictwa, wiele wskazuje na to, że w 2012 roku wartość eksportu z Polski towarów rolno-spożywczych może osiągnąć rekordowy poziom i przekroczy 17 mld euro. Kolejne miejsca wśród głównych odbiorców artykułów rolno-spożywczych w 2012 roku zajęły: Republika Czeska (870 mln euro), Francja (852 mln euro), Niderlandy (790 mln euro) oraz Włochy (721 mln euro). Polska jest aktywna nie tylko na arenie europejskiej czy w Ameryce Północnej, ale także w Azji, na Bliskim i Dalekim Wschodzie. W ciągu ostatnich czterech lat uzgodnione zostały warunki dostępu polskich produktów żywnościowych m.in. do Japonii, Chin, Wietnamu i Singapuru.

Systematycznie od kilku lat rośnie udział herbat w eksporcie Mokate. Dynamika wzrostu sprzedaży utrzymuje się na poziomie 13% r/r. -Rynek herbaty jest i długo jeszcze pozostanie bardzo atrakcyjny. Wystarczy zauważyć, ze dziś nadal w naszym kraju herbatę konfekcjonuje ponad 20 firm – to stwarza olbrzymie możliwości konsolidacji rynku z jeden strony i rozwoju potencjału produkcyjnego z drugiej. Na rynku wartym według różnych szacunków od 1,3 do 1,5 mld złotych chcemy odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę – zapewnia Teresa Mokrysz.

Głównym rynkiem zbytu dla eksportowanej z Mokate – herbaty pozostaje niezmiennie Europa a w niej takie kraje jak Czechy, Słowacja i Węgry. Począwszy od 2009 widoczny jest wzrost sprzedaży do USA i Kanady (wzrost o 200 proc. w stosunku do roku 2009) oraz Azji (w 2012 wzrost o 17% w stosunku do roku 2011)

Grupę Mokate tworzy dziewięć firm w kraju i za granicą. Firmy dostarczają produkty na wszystkie kontynenty i zatrudniają prawie 2 tys. osób. W 2011 i 2012 roku udział eksportu kolejny rok z rzędu przekroczył połowę przychodów ze sprzedaży ogółem. Całkowita wartość sprzedaży to 0,7 mld zł. Od 1 stycznia 2011 roku Mokate SA jest Autoryzowanym Przedstawicielem producenta kaw Lavazza.

Poleć ten artykuł:

Polecamy