Smartfon w pojeździe – potrzeba czy fanaberia.

Smartfon w pojeździe – potrzeba czy fanaberia.

Kiedy w 1992 na targach COMDEX IBM pokazał swoje prototypowe urządzenie pod nazwą Simon, z pewnością niewielu przepowiadało mu tak wspaniałą przyszłość.
Urządzenie to wprowadzone na rynek w 1993 roku, oprócz funkcji telefonu komórkowego oferowało kalendarz, książkę adresową,...

Teraz, takich urządzeń nazywanych Smartfonami , już od 2013 roku (według firmy IDC ) sprzedaje się więcej niż telefonów tradycyjnych komórkowych. Smartfon, wyposażony w nowe funkcje, ma coraz więcej innowacyjnych zastosowań i jego marsz z pewnością można nazwać rewolucyjnym.

 

Do jego sukcesu bez wątpienia przyczynił się Android, obecnie najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie. Android, mimo że nie jest typową dystrybucją Linuksa, jest systemem Linuksowym, a więc został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU.

 

Smartfony dla użytkowników pojazdów flotowych.

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to tylko gadżet. Jednakże jeżeli zastanowimy się nad tym jak ulżyć flotowcowi w jego pracy, to możemy znaleźć wiele praktycznych zastosowań smartfona.

 

Wiemy jak ważne jest przestrzeganie, ważnych terminów np. przeglądów czy badań technicznych. Informowanie kierowcy o tych terminach przez systemy informatyczne nie jest już nowością. Jednakże wysyłanie takiej informacji jako zadania, które jednym kliknięciem w smartfonie aktualizuje bazę danych daje nam nie tylko wygodę lecz również udokumentowaną autoryzację wykonania czynności.

 

Przykłady zastosowań smart fonów przez użytkowników pojazdów można mnożyć : od najprostszych np. przesyłanie aktualnego stanu licznika , rezerwację pojazdów, po bardziej skomplikowane np. przesyłanie skanów faktury , zdjęć ze szkody komunikacyjnej czy bezpośrednia komunikacja zwrotna z kierowcą np. aktualna pozycja w rankingu oszczędnej jazdy. Należy podkreślić, że wszystkie przesyłane informacje automatycznie aktualizują naszą bazę danych.

 

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że niedługo smartfony będą dominować zdecydowanie na rynku i problemem nie będzie ich zakup ale jego wykorzystanie w biznesie.

 

Smartfony w transporcie.

Transport już od dawna wykorzystuje komunikację bezpośrednią systemów informatycznych z kierowcą. Służą do tego specjalizowane urządzenia telematyczne. Urządzenia te oprócz wielu zalet mają jedną wadę – są drogie. Wynika to z faktu, że są zorientowane na dedykowany sprzęt, instalację i integrację. Są oczywiście tańsze alternatywy np. proste urządzenia GPS i wysyłanie SMS-ów.

 

Niewiele firm informatycznych dostarczających systemy dla logistyki i transportu zauważyło smartfony, które przecież mają możliwość komunikacji i to na wiele sposobów: GPS, GPRS, WiFi. Jedną z przyczyn jest oczywisty konflikt interesów. Po co rozwijać nowe technologie jeżeli dobrze sprzedają się stare. Jednakże może to być ślepa uliczka. W historii jest wiele takich przykładów np. w ostatnich latach fotografia cyfrowa.

 

Podsumowanie.

Z obserwacji aktualnych trendów wynika, że smartfony będą znajdowały coraz więcej zastosowań, również w zarządzaniu flotami i transporcie. Ich marsz wydaje się dopiero zaczynać. Wynika to z dwóch głównych przyczyn: ceny i wygody. Aplikacje na smartfony można aktualizować automatycznie bez wysokokwalifikowanych informatyków. Wystarczy tylko przenieść zaawansowane funkcjonalności telematyczne na smartfony, a otrzymamy uniwersalny sprzęt, którego elementem wymiennym jest tylko oprogramowanie.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy