Oddając – zyskujesz

Oddając – zyskujesz

Większość firm ponosi ogromne koszty z tytułu transportu i nie zdaje sobie sprawy, w jak dużym stopniu może na nie wpłynąć. Jest co najmniej kilka sposobów na poprawę tej sytuacji.Do tej pory firmy starały się szukać oszczędności na własną rękę. Niestety wyniki często bywały...

Do tej pory firmy starały się szukać oszczędności na własną rękę. Niestety wyniki często bywały niezadowalające. Powodów może być wiele. Brak wystarczającej ilości czasu na zoptymalizowanie kosztów transportu, negatywne nastawienie pracowników do zmian lub po prostu brak wykwalifikowanej kadry do przeprowadzenia odpowiednich działań. Wówczas każda z tych firm powinna zadać sobie jedno podstawowe pytanie. Skoro nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązać własnych problemów, to dlaczego nie skorzystać z usług profesjonalnej firmy zewnętrznej?

Impuls do zmian

Impuls do zmian może pochodzić od osób odpowiedzialnych za zarządzanie procesami transportowymi wewnątrz organizacji, które chcą się wykazać i stać się ‘hero of the day” albo od samego zarządu, który widzi w transportach niewykorzystany potencjał oszczędności.

W Polsce w przeciwieństwie np. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch czy USA istnieje duża obawa przed powierzaniem swoich problemów firmom consultingowym. Postawa ta jest szczególnie widoczna wśród firm z długą tradycją, które do tej pory same radziły sobie z wszelkimi problemami. Obawy związane są z takimi zagadnieniami jak: czy firmie zewnętrznej można w pełni zaufać, czy na pewno będzie się ona kierować naszym dobrem, czy bez żadnych obaw można jej powierzyć firmowe dokumenty? Czy w związku z tym zewnętrzna firma może nam bardziej zaszkodzić czy pomóc? Obawy przed powierzaniem zadań zewnętrznym profesjonalistom wiążą się również z bardzo niskim wskaźnikiem zaufania społecznego, który w Polsce w biznesie wynosi tylko 34%.

Optymalizacja transportu

Jednym z możliwych rozwiązań jest korzystanie z usług platform sprzedających frachty – zakupy ad hoc nie dają często zadowalających rezultatów optymalizacji kosztów, a w szczególności gwarancji jakości usługi. Analiza zewnętrzna daje pewność wykonania obserwacji w sposób obiektywny, brak powiązań audytora z audytowanym obszarem pozwala na sporządzenie raportu zawierającego analizę aktualnej sytuacji, a następnie stworzenie modelu proponowanych zmian w organizacji transportu w firmie.

Obawy przed powierzaniem zadań zewnętrznym profesjonalistom wiążą się również z bardzo niskim wskaźnikiem zaufania społecznego, który w Polsce w biznesie wynosi tylko 34%

Choć na początku współpracy z audytorem wątpliwości jest sporo, to jednak tego typu współpraca może firmie przynieść wymierne korzyści. Podczas poszukiwania firmy zewnętrznej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak: doświadczenie na rynku, referencje oraz osoby, które będą dla nas pracowały. Doświadczenie osób można sprawdzić na portalach przeznaczonych dla profesjonalistów, takich jak np. LinkedIn, a o referencje zapytać firmy, w których podobne analizy zostały już przeprowadzone.

Win-Win z doradcą

Firma zewnętrzna może przeprowadzić dla nas analizę całego łańcucha zarządzania frachtami i przeprowadzić przetarg na usługi transportowe we wszystkich segmentach LTL, FTL, kurierskie, morskie, frachty lotnicze etc. Przeprowadzenie analizy wymaga przekazania wrażliwych danych, takich jak np. struktura kosztów. Koniecznie należy zabezpieczyć się od strony prawnej, podpisując z firmą zewnętrzną umowę o zachowaniu poufności tzw. NDA. Warto również zwrócić uwagę na sposób wynagrodzenia. Najbardziej mobilizującym firmę consultingową sposobem wynagrodzenia jest model win-win, gdzie firma wynagradzana jest od części uzyskanych oszczędności. W przypadku znalezienia oszczędności każda ze stron osiąga sukces. Doradca podczas wywiadu z firma transportową powinien zapytać o szczegółowe wymagania, takie jak np. sezonowość, typ naczep, wiele miejsc rozładunku, wymagania dotyczące towaru, ADR, etc. Dzięki bardzo dokładnej analizie połączeń transportowych i ich optymalizacji, przeprowadzeniu przetargów oraz rygorystycznym audytom frachtów, redukcja kosztów transportowych jest natychmiastowa. Można zaoszczędzić nawet 20% kosztów transportów bez wysiłku ze strony firmy transportowej. Czy warto podjąć takie działania? W przypadku modelu win-win i zabezpieczenia się co do sposobu wykorzystania danych, w najgorszym razie może okazać się, że mamy… najlepsze stawki na rynku.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy