Logistyka jest sercem naszej aktywności

Logistyka jest sercem naszej aktywności

Z Arkadiuszem Sikorą, dyrektorem zarządzającym Consafe Logistics w Polsce rozmawia Alicja Kostecka.Consafe Logistics jest jedną z wiodących europejskich firm dostarczających rozwiązania dla łańcucha dostaw, stanowiących połączenie hardware z software. Działania te koncentrują...

Consafe Logistics jest jedną z wiodących europejskich firm dostarczających rozwiązania dla łańcucha dostaw, stanowiących połączenie hardware z software. Działania te koncentrują się na takich obszarach jak: magazynowanie i dystrybucja oraz urządzenia mobilne. Który z tych obszarów zajmuje dominującą pozycję w działalności firmy na rynku polskim?

Chciałbym podkreślić, że tym, co nas wyróżnia na rynku dostawców rozwiązań IT, jest to, że specjalizujemy się w dostarczaniu usług dla łańcucha dostaw. Consafe Logistics chce być doradcą w logistyce klienta. Oferujemy zarówno rozwiązania, jak i sprzęt, który potrzebny jest do wdrożenia tych rozwiązań. Firma jest dostawcą usług w ponad 35 krajach na świecie, w trzech głównych obszarach: zarządzaniu magazynem, logistyce produkcji oraz rozwiązaniach mobilnych. Wychodzimy z założenia, że w dzisiejszych czasach specjalizacja ma coraz większe znaczenie, bo tylko dzięki niej można osiągnąć doskonałość w danej dziedzinie. Na rynku polskim występuje duże zainteresowanie rozwiązaniami magazynowymi. Klienci dostrzegają potrzebę optymalizacji operacji magazynowych po to, aby być bardziej konkurencyjnym na rynku globalnym, a to niewątpliwie ułatwia system WMS. Drugim obszarem zainteresowania są rozwiązania mobilne, które pozwalają lepiej monitorować operacje i procesy. Dotyczy to zarówno procesów w łańcuchu dostaw, jak i tych związanych z logistyką produkcji. Polski rynek zaczyna też powoli dojrzewać do rozwiązań IT ułatwiających procesy logistyczne w produkcji.

Czym firma wyróżnia się na rynku, jeśli chodzi o zarządzanie magazynem?

Consafe Logistics wyróżnia się przede wszystkim skalowalnością rozwiązań. Zajmujemy się wdrażaniem rozwiązań zarówno dla małych klientów, jak i dla dużych. Nasz system Astro WMS rozwija się wraz z klientem i cechuje go duża elastyczność modułowej rozbudowy według potrzeb klienta. Dzięki temu, przy naszym wsparciu, klient może sam sobie zaprojektować ścieżkę dochodzenia do doskonałości operacyjnej. Takie stopniowe wdrażanie modułów pozwala firmie, która dotychczas nie korzystała z rozwiązania WMS, ograniczyć do minimum problemy związane ze zmianą modelu obsługi procesów logistycznych. Dla nas nie ma znaczenia, z jakiej wielkości magazynem mamy do czynienia, czy jest automatyczny, półautomatyczny czy ręczny – nasz system WMS jest w stanie obsłużyć te wszystkie światy pod jednym dachem i zaproponować zintegrowane rozwiązanie. Astro WMS udoskonalamy od 15 lat na podstawie opinii i oczekiwań klientów. Jednym z głównych wyzwań, jakiemu musieliśmy sprostać, było stworzenie możliwości pełnej integracji naszego systemu z rozwiązaniami klasy ERP, dzięki czemu Astro WMS jest z nimi w pełni kompatybilny. Ponadto Consafe Logistics dąży do tego, aby czas na wdrożenie aktualizacji, która ma miejsce dwa razy w roku, był możliwie jak najkrótszy, tak by magazyn pracował w trybie ciągłym.

Urządzenia mobilne nie są niczym nowym w logistyce, dlaczego tak duży nacisk kładzie firma na te rozwiązania?

Consafe Logistics nie tyle kładzie nacisk na same urządzenia mobilne, co na rozwiązania, które umożliwiają te urządzenia, bo dzięki ich coraz większym możliwościom jesteśmy w stanie obsługiwać coraz więcej elementów procesów logistycznych w taki sposób, w jaki do niedawna to jeszcze nie było możliwe. W związku z tym głównym obszarem zainteresowania Consafe Logistics związanym z rozwiązaniami mobilnymi są aplikacje, które udostępniamy na platformach internetowych. Jeśli chodzi o hardware, obiecujący jest obecnie rynek urządzeń przemysłowych, który coraz śmielej zwraca się w stronę popularnych tabletów, tak jak to ma miejsce na rynku masowych konsumentów. Konsumenci mają coraz większy wpływ na to, jak wyglądają urządzenia elektroniczne, a to wyznacza kierunek rozwoju także urządzeń stosowanych w przemyśle. Klasycznym przykładem na to jest kierunek związany z tzw. BYOD Bring Your Own Device (przynieś swoje własne urządzenie). Jest to trend charakterystyczny szczególnie dla młodych ludzi, którzy są tak bardzo przywiązani do swoich urządzeń mobilnych, że nie chcą się rozstawać z nimi podczas pracy i preferują je również do celów zawodowych. Należy wyposażyć ich tylko w odpowiednie aplikacje. Chaos związany z dużą ilością tych urządzeń nie pomaga w sprawnym zarządzaniu łańcuchem dostaw. Najlepszym rozwiązaniem są więc platformy pozwalające uniezależnić się od różnorodności urządzeń i ich systemów operacyjnych. Dlatego Consafe Logistics podjęła decyzję o partnerskiej współpracy z platformą mobilną Antenna, aby móc dostarczać klientom optymalnych rozwiązań. Warto też zaznaczyć, że musimy podążać za dodatkowymi regulacjami, które pojawiają się na rynku logistycznym, związanymi z wymaganiami co do monitorowania łańcucha dostaw, np. w przemyśle farmaceutycznym.

Dla jakich branż firma dostarcza rozwiązania w Polsce?

Dostarczamy swoje rozwiązania wszystkim tym branżom, w których liczy się czas i niezawodność dostaw. W Polsce są to szczególnie branża spożywcza, meblarska i farmaceutyczna oraz tradycyjnie operatorzy logistyczni.

Kto jest bezpośrednim konkurentem Consafe Logistics na rynku polskim?

Wszyscy dostawcy rozwiązań WMS, na czele z SAP i Oracle, z tą różnicą, że dla tych ostatnich firm logistyka nie jest głównym obszarem zainteresowań tak jak dla nas. Wszystkie te firmy dostarczają WMS, ale nie wszystkie oferują takie same możliwości tych rozwiązań. Consafe Logistics nie pozycjonuje się na rynku jako dostawca IT, lecz jako dostawca rozwiązań dla łańcucha dostaw i zaufany doradca klienta w obrębie naszej podstawowej specjalizacji.

Jaką rolę Pana zdaniem odgrywają technologie IT w zarządzaniu łańcuchem dostaw?

IT odgrywa coraz większą rolę, jeśli chodzi o optymalizację i skracanie łańcuchów dostaw. Bez nowoczesnych technologii trudno byłoby sobie wyobrazić taki poziom obsługi klienta, z jakim mamy do czynienia obecnie. Efektywność łańcuchów dostaw rośnie głównie dzięki IT, szczególnie poprzez usprawnienie zarządzania całej gospodarki magazynowej.

Jest Pan nowym dyrektorem zarządzającym Consafe Logistics w Polsce, w jakim kierunku zamierza Pan poprowadzić firmę, jakie ma Pan plany rozwojowe?

Chciałbym się skoncentrować na budowaniu pozycji Consafe Logistics jako zaufanego doradcy rozwiązań IT w logistyce na polskim rynku. Naszym atutem ma być nie tylko samo IT, ale także doradztwo w zakresie zarządzania zmianą. Dostrzegam na rynku wiele firm, które oczekują takich usług, a niekoniecznie chcą zatrudniać firmy consultingowe. Ponadto chciałbym kontynuować rozbudowę centrum kompetencji w Polsce – Centrum Badań Rozwojowych Rozwiązań Mobilnych, w którym zatrudnionych jest obecnie kilkanaście osób i zespół stale rośnie. Jesteśmy dumni z tego, że Polacy tworzą rozwiązania mobilne dla całej korporacji. Pragnąłbym, aby to centrum kompetencji skupiało się na budowaniu architektury rozwiązań, które w konsekwencji przekształciłoby się w R&D w zakresie kompletnej oferty Consafe Logistics. W ten sposób moglibyśmy pokazać światu, że nie jesteśmy jedynie konsumentem tych rozwiązań, ale że je współtworzymy.

Jak Pan myśli, w jakim kierunku będą zmierzały rozwiązania technologiczne w logistyce w przyszłości?

Myślę, że będziemy zmierzać w kierunku optymalizacji procesów logistycznych na styku człowiek–system, np. poprzez technologie głosowe uwalniające pracę rąk lub poprzez „rozszerzoną rzeczywistość” (z ang. Augmented Reality) integrującą obraz z informacjami pochodzącymi z systemu w czasie rzeczywistym, tak by zwiększać efektywność pracy i minimalizować potencjalne błędy. Ponadto myślę, że w zakresie technologii będziemy coraz częściej brać pod uwagę Cloud computing, które umożliwi jeszcze szybsze wykorzystanie rozwiązań Consafe Logistics przez naszych klientów.

Poleć ten artykuł:

Polecamy